Кејт Мидлтон се огласи со емотивна порака: Во лошите денови се чувствувате тешко, уморно

14.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Кејт Мидлтон се огласи со емотивна порака: Во лошите денови се чувствувате тешко, уморно

Кејт овој викенд ќе го направи своето прво јавно појавување откако и беше дијагностициран рак - но принцезата рече дека сè уште „секој ден го зема како што доаѓа“.

Принцезата од Велс рече дека не била „излезена од шумата“ и дека имала „уште неколку месеци“ третман, додека давала нови информации за нејзиното здравје.

Кејт исто така рече дека утре ќе присуствува на јавен настан.

Таа е на третман, вклучително и хемотерапија, откако претходно оваа година ѝ беше дијагностициран неодреден тип на болест.

Во изјавата објавена денеска, таа рече дека „добро ѝ оди“, но имала „добри и лоши денови“.

Изјавата беше придружена со нова фотографија од Кејт.

„За време на лошите денови се чувствувате слабо, уморно и морате да го оставите вашето тело да се одмори“, рече таа.

„Во деновите кога се чувствувам доволно добро, уживам да учествувам во училишниот живот, да трошам лично време на работи кои ми даваат енергија и позитивност и да почнам да работам малку од дома.“

Кејт потврди дека утре со семејството во Лондон ќе присуствува на Роденденската парада на кралот, позната и како Trooping the Colour.

Разбирливо е дека присуството на Кејт на настанот не треба да се сфати како враќање на целосните јавни должности.

„Се надевам дека ќе учествувам на неколку јавни настани во текот на летото, но исто така знам дека сè уште не сум „излезена од шумата““, продолжи Кејт во својата изјава.

„Учам како да бидам трпелива, особено со неизвесност.“

Ова ќе биде прв јавен ангажман на принцезата од декември 2023 година, кога таа му се придружи на остатокот од кралското семејство за годишната божиќна црковна служба во Сандрингам.

Таа беше примена во болница за операција на стомакот на 16 јануари, а операцијата беше објавена следниот ден, кога Кенсингтонската палата соопшти дека закрепнува.

Палатата чувала детали за здравствената состојба на Кејт во следните месеци.

Фотографијата на Кејт со нејзините три деца беше објавена на Денот на мајката на 10 март - но фотографијата предизвика контроверзии околу нејзиното монтирање што поттикна шпекулации на интернет за здравјето на принцезата.

Кејт ја сподели дијагнозата на рак со јавноста на 22 март.

Во тоа време, во претходно снимена видео порака, таа рече дека планираната операција на абдоменот во јануари била успешна и дека првично се сметало дека нејзината состојба не е канцерогена, но тестовите покажале присуство на рак.

Таа потоа започнала со третман, вклучително и хемотерапија која започнала во февруари, а закрепнала приватно.

Принцот од Велс присуствуваше соло на веридбите од април и даде неколку ажурирања за Кејт додека се среќаваше со јавноста.

Тој во мај рече дека Кејт „добро напредува“ и претходно овој месец му рече на ветеран на Денот Д дека „сака“ да присуствувала на комеморациите за 80-годишнината во Франција.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата