Јапонското царско семејство отвори профил на Инстаграм- луѓето мислеле дека е шега (ФОТО)

1.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Јапонското царско семејство отвори профил на Инстаграм- луѓето мислеле дека е шега (ФОТО)

Првите 19 објави се официјални фотографии и видеа на императорот Нарухито и царицата Масако од неодамнешните јавни настапи. И покрај ова, повеќе од 160.000 корисници го следат профилот на Imperial Household Agency (IHA) или kunaicho_jp, кој беше отворен пред една недела, но бил приватен до денеска, објави Скај Њуз.

Со доаѓањето на социјалните мрежи, институцијата се надева дека ќе поттикне интерес кај помладите генерации за работата на царското семејство, потврди за АФП портпаролот на ИХА. Но, објавите содржат само строго фактички описи на императорот, од средби со странски достоинственици до восхитувачки бонсаи, со модерирани коментари.

Профилот kunaicho_jp не следи други корисници и сè уште не се занимава со објавување приказни. "ИХА е на Инстаграм! Мислев дека е првоаприлска шега!" напиша корисник на Х како реакција на профилот. „Кога слушнав дека IHA отворил профил на Инстаграм, веднаш го проверив. Но, се разбира, царот не сакаше да објави „денешен ручек (емоџи со срце)“ или нешто слично“, напишал друг корисник.

Некои корисници се пошегуваа дека е добро што го избрале „поцивилизираниот“ Инстаграм наместо Х, порано Твитер.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата