ИМАЛ ОДНОС СО ЉУБОВНИЦАТА, ПА ПОЧНАЛ ДА СЕ ПРЕВИТКУВА ОД БОЛКА: Хорор во Србија – Починал во болница, следел шок на обдукцијата

16.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
ИМАЛ ОДНОС СО ЉУБОВНИЦАТА, ПА ПОЧНАЛ ДА СЕ ПРЕВИТКУВА ОД БОЛКА: Хорор во Србија – Починал во болница, следел шок на обдукцијата

Во 1990-тите, маж од југот на Србија б ил убиен за време на интимна врска со   љубовницата.

Во 1990-тите, веројатно најбизарното злосторство што некогаш било извршено во Србија се случило на југот на Србија, кога еден маж, среде врска со својата љубовница во нејзината куќа, одеднаш почнал да се грче од болка и изгубил свест! И покрај можните последици по нејзиниот брак, жената решила да повика брза помош. Пред да умре во болница, човекот успеал само да каже дека има страшна стомачна болка.

Одлучено е да се изврши обдукција. При надворешен преглед на телото, службениците на поштата не констатирале ништо сомнително, но подоцна увиделе дека на мажот му се откорнати сите внатрешни органи. Потоа пронашле проектил во долниот дел од стомакот!

Следело општо неверување, бидејќи починатиот немал влезна рана. Се наметнало прашањето – од каде влегол куршумот во неговото тело (?!) Шокирани од ова откритие, обдукцијата ги повикала на помош колегите. Телото уште еднаш било детално прегледано при што била констатирана мала рана на аналниот отвор на жртвата!

Истрелот влетал вонего!

Утврдено е дека смртоносното зрно преку тој дел од телото влегл во стомакот на несреќниот љубовник.

Започнала истрага.

Првоосомничена за убиството била љубовницата, која изјавила дека нема никаква врска со тоа.

Втората жртва бил нејзиниот сопруг, но мажот кој не се ни посомневал дека сопругата го изневерува имал силно алиби – во моментот на злосторството бил на работа.

На рацете на жената немало остатоци од честички од барут, а полицијата дошла до заклучок дека таа никогаш немала да го убие во својот дом, дури и да имало проблем меѓу нив двајца. Најинтригантно од се беше тоа што по деталниот преглед на просторијата не била забележана ниту една трага што би укажала дека е пукано.

Поканети биле најголемите експерти од областа на форензиката од Белград. Тие тргнале да го истражуваат просторот педа по педа и упорноста им се исплатеше. Бидејќи постоела претпоставка дека куршумот влетал низ прозорецот, бидејќи тој бил отворен во моментот на врската меѓу двајцата љубовници, набрзо било забележано дека се скинати два отвора на завесата, која вообичаено била мрежа.

Сега полицијата се нашла со голема дилема – како и каде да го најде тој што го испукал тој куршум (?!) Се покажало дека животот на починатиот бил без дамка, ако го исклучиме флертот со мажената жена во чија куќата починал и дека никој немал причина да го убие.

Селаните почнале да се прашуваат дали некој пукал тој ден, но секој обид да се најде сторителот бил неуспешен.

Бидејќи на местото каде што се случила несреќата кобниот ден немало пукање, инспекторите отишле во соседното село каде слушнале информација од мештанин која им била прва трага за решавање на овој мистериозен случај, пренесува Информер.

Предводени од тимот, истрагата ги води инспекторите во куќа каде што го пронашле сопственикот, воен пензионер. Го прашале дали има оружје и кога го употребил. Тој одговорил дека во тоа време го чистел пиштолот и дека пред тоа испукал еден куршум во воздух.

Форензичарите го споредиле куршумот, пронајден во телото на починатиот и со тоа утврдиле дека тој бил убиен со тоа оружје. Имено, проектилот кој убил маж среде љубовен чин, поминал километри и со слободен пад завршил во неговиот анален отвор!

Тогаш полицијата проценила дека веројатноста некој да се повреди на таков начин е нула, но сепак тоа се случило. Воен пензионер е осуден за убиство од небрежност.

 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата