Даниел поминал 33 години во ЗАТВОР за злосторство што НЕ ГО НАПРАВИЛ! „Сега сум среќен“

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Даниел поминал 33 години во ЗАТВОР за злосторство што НЕ ГО НАПРАВИЛ! „Сега сум среќен“

Американецот од Калифорнија, Даниел Салдана (55), кој во четвртокот беше ослободен од затвор откако помина 33  години невин зад решетки, по неговото ослободување изјави дека се чувствува среќен, пренесе АП.

Салдана е прогласена за виновна во 1990 година за пукање во автомобил со шест тинејџери кои се враќале од средношколски натпревар во источен Лос Анџелес. Двајца средношколци се ранети, но преживеале. Напаѓачите ги помешале тинејџерите со членови на банди, соопштија локалните власти.

Салдана, која во моментот на пукањето имал 22 години и работел како градежен работник, бил еден од тројцата обвинети за нападот. Осуден е по шест точки за обид за убиство и пукање во полно возило и требало да одлежи 45 години затвор.

 

Daniel Saldana Kalifornija zatvor

„Тоа беше борба, да се будиш секој ден знаејќи дека си невин. Заклучен си во ќелија и молиш за помош. Среќен сум што дојде овој ден“, рекол Салдана.

Канцеларијата на окружниот обвинител на округот Лос Анџелес, Џорџ Гаскоњ, започна истрага откако во февруари дозна дека друг осуден вооружен маж и рекол на полицијата за време на сослушувањето за условно ослободување во 2017 година дека „Салдана не бил вмешан на кој било начин и тој не бил ни ниту во близина за време на инцидентот.“

Меѓутоа, поранешниот заменик окружен обвинител, кој го слушнал сведочењето на другиот обвинет, не направил ништо, ниту, пак, ги пренел информациите на Салдана или на неговиот адвокат, додаде Гаскоњ. Поради ова Салдана поминал уште шест години во затвор пред обвинителот повторно да ја отвори истрагата и да го прогласи за невин, истакна Гаскоњ.

Обласниот обвинител не објави повеќе детали за случајот, но им се извини на Салдана и неговото семејство.

„Знам дека ова нема да ги врати децениите што ги поминавте и издржавте во затвор. Но, се надевам дека нашето извинување ќе биде мала утеха додека започнувате нов живот. Не само што е трагедија да се испрати невин човек во затвор, туку секогаш кога се случуваат вакви работи неправди, за тоа време вистинските виновници шетаат слободно и прават нови злосторства“, рекол Гаскоњ.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата