Апелацискиот суд во Њујорк го одби барањето на Трамп за укинување на забраната за јавен говор

18.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Апелацискиот суд во Њујорк го одби барањето на Трамп за укинување на забраната за јавен говор

Највисокиот суд го отфрли барањето повторно да се разгледа забраната за јавно говорење, наметната на поранешниот претседател од страна на судијата што ја води кривичната постапка против Трамп за поткуп, пренесува Еј-Би-Си Њуз.

Судијата Хуан Мерчан му забрани на Трамп јавно да зборува за сведоци, поротници и други кои се поврзани со неговата кривична постапка, која заврши со пресуда минатиот месец.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата