Тијаго Мота од Јувентус ќе побара да му донесат двајца играчи на Болоња

Тијаго Мота од Јувентус ќе побара да му донесат двајца играчи на Болоња

24.5.2024

Тијаго Мота потврди дека ја напушта Болоња по фантастичната сезона на клупата на тимот од Емилио-Ромања во која е изборен пласман во Лигата на шампионите. Следна дестинација на тренерот треба да биде Јувентус. Неофицијално, тој ќе потпиш
Реал ослабен во финалето на Лигата на шампиони

Реал ослабен во финалето на Лигата на шампиони

24.5.2024

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Аурелиен Чуамени ќе го пропушти претстојното финале во Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд поради повреда на стапалото, изјави денеска тренерот на клубот Карло Анчелоти. „Нема да биде под
Екс хрвартски амбасадор во Русија: Украина во 2022 под притисок на Западот се откажа од мирот

Екс хрвартски амбасадор во Русија: Украина во 2022 под притисок на Западот се откажа од мирот

24.5.2024

Според овој план, војната би застанала на сегашните линии на фронтот. Ковачевиќ вели дека ова не е првпат руски претставници да понудат преговори и крај на војната во Украина. „Овој пат, во различни пораки, пренесени тајно, не се споменуваа
Советот за безбедност на ОН повика на заштита на хуманитарните работници

Советот за безбедност на ОН повика на заштита на хуманитарните работници

24.5.2024

Советот за безбедност на ОН денеска ги повика сите држави да ги „почитуваат и штитат“ хуманитарните работници, вклучително и локалните, бидејќи десетици од овие работници се убиени и повредени секоја година додека се обидуваат да им помогна
Борел: ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

Борел: ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

24.5.2024

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, по денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата (МСП) до Израел веднаш да ја прекине офанзивата на Рафа, изјави дека ЕУ ќе треба да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или И
Мицотакис ПОПЛУКА ВРЗ СДСМ И СИРИЗА: Нема ратификација на меморандумите

Мицотакис ПОПЛУКА ВРЗ СДСМ И СИРИЗА за протоколите од Преспа кои требаше да бидат на сила од 2020 година

24.5.2024

Во овие околности кога цела Европа е наспроти Македонија, но не случајно, туку затоа што се мобилизираше и грчката дипломатија и јас лично, а постојат строги повици до Скопје да сменат став, доаѓате и барате со закон сега да се ратификуваат меморандумите. Навистина кревам раце, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Парламентот, обраќајќи му се на претседателот на пратеничката група на СИРИЗА Сократис Фамелос, јави дописни...
Египетскиот претседател се согласи со Бајден да испрати хуманитарна помош преку Керем Шалом

Египетскиот претседател се согласи со Бајден да испрати хуманитарна помош преку Керем Шалом

24.5.2024

Египетското претседателство соопшти дека испраќањето хуманитарна помош преку вториот премин ќе биде привремено додека „не се воспостават правни механизми за повторно отворање на граничниот премин Рафа“, пишува Гардијан. Египетското Министер
Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд

24.5.2024

Покрај денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата, Израел веднаш да ги прекине воените операции во градот Рафа, во Појасот Газа, израелскиот министер Бени Ганц, член на Воениот кабинет, рече  дека Израел мора „да ја продолжи борбата
Инзаги е избран за најдобар тренер во Серија А!

Инзаги е избран за најдобар тренер во Серија А!

24.5.2024

ФОТО: Интер/Твитер Тренерот на Интер, Симоне Инзаги е избран за најдобар тренер на Серија А во сезоната 2023/24, соопшти денеска италијанската лига. Инзаги (48), кој го предводеше Интер до 20-та шампионска титула во историјата на Италија,
Американски медиуми: Путин подготвен на примирје во Украина само ако се запазат тековните линии

Американски медиуми: Путин подготвен на примирје во Украина само ако се запазат тековните линии

24.5.2024

Во извештајот објавен денеска и кој се повикува на четворица руски извори се вели дека Путин е подготвен да продолжи да војува ако Киев и Запад не се согласат на примирје под тие услови. Москва и Киев засега не ја коментираа објавата. Путин
Британскиот парламент предупреди на можноста за странско мешање пред изборите во јули

Британскиот парламент предупреди на можноста за странско мешање пред изборите во јули

24.5.2024

Комитетот за национална безбедност на британскиот Парламент денеска го предупреди премиерот Риши Сунак за опасноста од странско мешање преку кибер напади или кампањи за дезинформации пред парламентарните избори на 4 јули и повика на мерки з
Се расправале, па малолетник извадил пиштол и пукал кон него

Се расправале, па малолетник извадил пиштол и пукал кон него

24.5.2024

Денеска (24.05.2024) во 01.00 часот во СВР Скопје, Н.С.(18) од с.Арнакија, скопско, пријавил дека на 23.05.2024 околу 23.30 часот на регионалниот пат Тетово-Скопје, во близина на с.Чајлане, 17-годишник од с. Бојане, скопско, кој бил со патн
Хамас ја поздрави одлуката на МСП за Рафа

Хамас ја поздрави одлуката на МСП за Рафа

24.5.2024

Сепак, Хамас оцени дека тоа не е доволно и бара запирање на израелската офанзива во целиот Појас Газа, пренесуваат агенциите. Покрај тоа, Хамас го повика Советот за безбедност на ОН да ја спроведе одлуката на Меѓународниот суд на правдата (
 ПОТОП БЕЗ НЕГО: Фалењето на Трамп на предизборниот митинг ја откри судбината на заложниците на Хамас (ВИДЕО)

ПОТОП БЕЗ НЕГО: Фалењето на Трамп на предизборниот митинг ја откри судбината на заложниците на Хамас (ВИДЕО)

24.5.2024

ПОПЛАТА БЕЗ НЕГО: Фалењето на Трамп на предизборниот митинг ја откри судбината на заложниците на Хамас (ВИДЕО)...
Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

24.5.2024

Лекарите рекоа дека најмалку петмина Палестинци загинале кога биле погодени куќи во Џабалија, а се верува дека другите се под урнатини. До таа област не може да се дојде поради бомбардирањето, пренесуваат агенциите. Израелските напади врз с
Познато е колку Барселона треба да му плати на Чави и неговиот стручен штаб

Познато е колку Барселона треба да му плати на Чави и неговиот стручен штаб

24.5.2024

Отштетата што Барселона им ја должи на Чави Хернандез и на неговиот стручен штаб со оглед на отказот на тренерот е во вкупна вредност од 15 милиони евра, пишува каталонското издание „Ла Вангардија“. Како што е познато, договорот на клупс
САД и ЕУ започнаа механизам за зајакнување на интегритетот на информациите во Западен Балкан

САД и ЕУ започнаа механизам за зајакнување на интегритетот на информациите во Западен Балкан

24.5.2024

Американскиот Стејт департмент и Службата за надворешна политика на ЕУ (ЕЕАС) покренаа заеднички механизам за координација на САД и ЕУ за Западен Балкан, фокусиран исклучиво на манипулација и мешање со странски информации (манипулација со Ф
Вчитува...