Кабинетот на Пендаровски со став за праќањето војници во Украина

Кабинетот на Пендаровски со став за праќањето војници во Украина

27.2.2024

Откако вчеравечер францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека не е исклучена можноста да се испратат војници на НАТО на боиштата во Украина, голем број лидери од Алијансата започнаа да се произнесуваат за неговата идеја. Засега официјално Скопје нема да зазема став по ова прашање....
Интер почна постапка за откуп на договорот на Фратези

Интер почна постапка за откуп на договорот на Фратези

27.2.2024

Иднината на Давиде Фратези е во Милано. Како што објавија италијанските медиуми денеска, играчот од средниот ред веќе и официјално е фудбалер на „нероаѕурите“, откако Интер ја активирал опцијата за откуп на неговиот договор од екипата на
ОЦХА: Банди ја крадат помошта за Појасот Газа и ја препродаваат на црниот пазар

ОЦХА: Банди ја крадат помошта за Појасот Газа и ја препродаваат на црниот пазар

27.2.2024

Портпаролот на ОЦХА, Јенс Лерке изјави дека камионите што транспортираат хуманитарна помош често се запирани откако ќе ја преминат границата и се празнат, а потоа продуктите се појавуваат на црниот пазар. Практично нема полиција во Појасот
Бајден со лидерите на Конгресот ги разгледа помошта за Украина и заканата од блокада на Владата

Бајден со лидерите на Конгресот ги разгледа помошта за Украина и заканата од блокада на Владата

27.2.2024

Во својот кабинет тој ги прими водечките демократи и републиканци во Претставничкиот дом и во Конгресот. - Претстои да сработиме многу работа, изјави Бајден во овалната соба каде покрај него седеа потпретседателката Камала Харис и четворица
“Некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата - власта им помага да соберат потписи“

“Некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата - власта им помага да соберат потписи“

27.2.2024

Очекував да бидам искрен дел од потенцијалните кандидати да ги соберат побрзо потребните 10.000 потписи, вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ
Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг

Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг

27.2.2024

Зад кандидатурата на Силјановска Давкова застанаа неколку десетици членови на Конвенцијата, врвното раководство на партијата  со тоа недвосмислено ја доби поддршката од ВМРО-ДПМНЕ. И ние сме убедени дека таа ќе биде избрана како претседател на 8 мај кога се очекува исто голема победа на ВМРО-ДПМНЕ,  рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното гостување во Тема на денот што се емитува во рамки на...
ТАРАВАРИ ГИ СОБРА ПОТРЕБНИТЕ 10.000 ПОТПИСИ: Тој е петтиот кандидат за претседател

ТАРАВАРИ ГИ СОБРА ПОТРЕБНИТЕ 10.000 ПОТПИСИ: Тој е петтиот кандидат за претседател

27.2.2024

Европскиот сојуз за промени вечерва објави дека Арбен Таравари, кој го предводи едното крило на Алијансата за Албанците и е нивен кандидат за претседател, ги собрал потребните 10.000 потписи потребни за кандидирање на изборите за претседател на државата закажани за 24 април 2024....
Летонија ја продолжи забраната за влез на руски туристи до март 2025 година

Летонија ја продолжи забраната за влез на руски туристи до март 2025 година

27.2.2024

Владата на Летонија денеска соопшти дека ја продолжила забраната за влез на руски државјани во балтичката земја до март 2025 година, наведувајќи ја како причина руската инвазија на Украина, за која тамошните власти велат дека „продолжува да
ТОПЛИФИКАЦИЈА ПРОДАВА АКЦИИ ВО ТЕ-ТО

ТОПЛИФИКАЦИЈА ПРОДАВА АКЦИИ ВО ТЕ-ТО: Вкупно 27 акции по почетна цена од 39.871 денари

27.2.2024

Утре и задутре на берза ќе се продаваат два пакета акции кои Топлификација во стечај ги поседува во когенеративната централа ТЕ-ТО. Информацијата е објавена на страната на Македонска берза....
ПРОДАДЕНА ТОПЛАНАТА СКОПЈЕ СЕВЕР за 350.000 евра

ПРОДАДЕНА ТОПЛАНАТА СКОПЈЕ СЕВЕР за 350.000 евра

27.2.2024

Топланата Скопје Север вчера е продадена за 350.000 евра. На берзанската аукција организирана на иницијатива на Комерцијална банка се продадени 77.414 обични акции што сочинуваат 99,98% од основната главнина на топланата....
ЌЕ СЕ МЕНУВААТ 6 ЗАКОНИ ЗА ДА НЕ СЕ ЗГОЛЕМАТ ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ?

ЌЕ СЕ МЕНУВААТ 6 ЗАКОНИ ЗА ДА НЕ СЕ ЗГОЛЕМАТ ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ?

27.2.2024

Пратеничката група на СДСМ и Коалицијата поднесоа измени на 6 закони, со кои, како што велат, ќе се спречи зголемувањето на платите на функционерите. Пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски на денешната прес-конференција соопшти дека со овие законски измени ќе бидат опфатени околу 1.060 именувани и избрани лица....
Владата го прифати барањето: ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЗАЧИ ЌЕ ИМААТ ПРЕДНОСТ ПРИ ВАДЕЊЕТО ПАСОШИ

Владата го прифати барањето: ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЗАЧИ ЌЕ ИМААТ ПРЕДНОСТ ПРИ ВАДЕЊЕТО ПАСОШИ

27.2.2024

Превозниците кои вршат патнички товарен транспорт и од Министерството за транспорт и врски имаат сертификат за професионален возач може да извадат патна исправа приоритетно и по редовна цена....
На жителите од Горна и Долна Бањица им пукна филмот: “ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ ПАТОТ ЗА „БЕХТЕЛ И ЕНКА“!

На жителите од Горна и Долна Бањица им пукна филмот: “ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ ПАТОТ ЗА „БЕХТЕЛ И ЕНКА“!

27.2.2024

Жители од гостиварските села Долна и Горна Бањица на протестен собир, попладнево изразија незадоволство од добиените ветувања за барањата околу спроведувањето на планот за изградба на Коридорот 8. Тие предупредија и најавија целосно блокирање на работите на терен кои ги изведува „Бехтел и Енка“ од наредната недела, јави Гостиварпрес.мк....
„НЕ ВЛЕГУВАЈТЕ ВО КРИМИНАЛ СО ЕЛЕМ И СО ОВАА ВЛАДА НА ЗАМИНУВАЊЕ!“

„НЕ ВЛЕГУВАЈТЕ ВО КРИМИНАЛ СО ЕЛЕМ И СО ОВАА ВЛАДА НА ЗАМИНУВАЊЕ!“

27.2.2024

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на набавката на возила за Електрани на Македонија во вредност од милион ипол евра, истакна дека се работи за огромен криминал и им посочи на компаниите да бидат внимателни во каков криминал влегуваат со Електрани на Македонија и со оваа влада на заминување....
Максим Димитриевски и официјално кандидат за претседател на Македонија: СОБРАНИ над 10000 потписи!

Максим Димитриевски и официјално кандидат за претседател на Македонија: СОБРАНИ над 10000 потписи!

27.2.2024

Максим Димитриевски официјално станува кандидат за претседател на Македонија...
Тедрос: Болницата Ал Амал во Газа беше нападната 40 пати во еден месец

Тедрос: Болницата Ал Амал во Газа беше нападната 40 пати во еден месец

27.2.2024

„Од 22 јануари до 22 февруари болницата беше нападната 40 пати. Најмалку 25 лица загинаа“, напиша Тедрос на социјалната мрежа Икс. Тој додаде дека во болницата се уште има 31 пациент. Тедрос рече дека претставници на СЗО, Обединетите нации
Вчитува...