Шапиќ: Избори во Белград најверојатно на 17 декември

Шапиќ: Избори во Белград најверојатно на 17 декември

28.9.2023

 Градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ денеска изјави дека предвремените избори во главниот град на Србија најверојатно ќе се одржат на …
Стано: Одговорните за нападот врз косовските полицајци мора да се соочат со правдата

Стано: Одговорните за нападот врз косовските полицајци мора да се соочат со правдата

28.9.2023

Нападот врз косовските полицајци во неделата беше терористички напад и тој треба да се истражи и неговите извршители и оние …
Митрополитот на Имврос и Тенедос, г. Кирил: Се молиме  вашата Црква да стекне автокефалност

Митрополитот на Имврос и Тенедос, г. Кирил: Се молиме вашата Црква да стекне автокефалност

28.9.2023

Во манастирот беа присутни и митрополитот на Имврос и Тенедос, г. Кирил и епископот Дремвицки г. Давид. – Исклучителен благослов …
Момчето во Битола починало од десиминирана интраваскуларна коагулација, што доведува до неконтролирано крварење

Момчето во Битола починало од десиминирана интраваскуларна коагулација, што доведува до неконтролирано крварење

28.9.2023

Причина за смртта на 24-годишното момче во Клиничката болница Битола е десеминирана интраваскуларна коагулација, покажуваат резултатите од обдукцијата. Во изјава …
Пашинјан повторно го обвини Азербејџан за етничко чистење во Нагорно Карабах

Пашинјан повторно го обвини Азербејџан за етничко чистење во Нагорно Карабах

28.9.2023

-Егзодусот на Ерменците од Нагорно Карабах продолжува. Нашата анализа покажува дека во наредните денови нема да има повеќе Ерменци во …
Кој стои ПОЗАДИ ХАРИ И МЕГАН, кој влече конци?

Кој стои ПОЗАДИ ХАРИ И МЕГАН, кој влече конци?

28.9.2023

Можеби појавувањата на Меган Маркл и принцот Хари не изгледаат толку цврсто планирани како што всушност се. Тајни мејлови покажуваат …
Азербејџан го притвори поранешниот премиер на Нагорно Карабах

Азербејџан го притвори поранешниот премиер на Нагорно Карабах

28.9.2023

Азербејџанските власти го приведоа поранешниот премиер на Нагорно-Карабах, Рубен Варданијан, обвинувајќи го за финансирање тероризам и други злосторства.  Судот одлучи …
17 години МОРА ДА ДОКАЖУВА ДЕКА НЕ Е МРТВА (ВИДЕО)

17 години МОРА ДА ДОКАЖУВА ДЕКА НЕ Е МРТВА (ВИДЕО)

28.9.2023

Во изминатите 17 години, Медлин Мишел Картен постојано мора да докажува дека е жива. Медлин Мишел од Сент Луис уште …
„Каде е потешко да си христијанин во Русија или Украина? ЕДНАТА АПСЕШЕ СВЕШТЕНИЦИ И ЗАТВОРАШЕ ЦРКВИ, А НЕ Е РУСИЈА“

„Каде е потешко да си христијанин во Русија или Украина? ЕДНАТА АПСЕШЕ СВЕШТЕНИЦИ И ЗАТВОРАШЕ ЦРКВИ, А НЕ Е РУСИЈА“

28.9.2023

Русија е похристијанска земја од Украина, каде верниците се прогонувани, изјави американскиот новинар Такер Карлсон на верски настан, обраќање кое …
Фон дер Лајен: Проширувањето на ЕУ е во нејзин интерес, ова треба да им се објасни на граѓаните

Фон дер Лајен: Проширувањето на ЕУ е во нејзин интерес, ова треба да им се објасни на граѓаните

28.9.2023

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во Сплит изјави дека е клучно да им се објасни на европските …
Се урна хеликоптер во северниот дел на грчкиот остров Евија (Видео)

Се урна хеликоптер во северниот дел на грчкиот остров Евија (Видео)

28.9.2023

Хеликоптерот од местото Мантуди на Евија полетал кон Волос, меѓутоа кусо по полетувањето се загубила комуникацијата, се изгубил од радар …
Науката докажа дека црните дупки ротираат и тоа влијае на моќните исфрлања на материјата

Науката докажа дека црните дупки ротираат и тоа влијае на моќните исфрлања на материјата

28.9.2023

Набљудувањата се насочени кон супермасивната црна дупка во центарот на галаксијата Месие 87, и снимките од телескопот „Ивент хорајзон“. Како …
Саво Милошевиќ ќе биде селектор на Босна

Саво Милошевиќ ќе биде селектор на Босна

28.9.2023

Откако си замина од функцијата селектор на Босна и Херцеговина, легендата на тамошниот фудбал, Мехо Кодро ќе биде заменет со …
Швајцарските глечери изгубија 10 отсто волумен за две години

Швајцарските глечери изгубија 10 отсто волумен за две години

28.9.2023

Топењето на глечерите во Швајцарија за време на третото најтопло лето во земјата досега значи дека тие изгубиле мраз за …
Галиени: КФОР не испрати дополнителни сили во северно Косово по инцидентите

Галиени: КФОР не испрати дополнителни сили во северно Косово по инцидентите

28.9.2023

 Портпаролот на мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, полковникот Андреа Галиени изјави дека мисијата нема испратено засилување на косовскиот …
Џоан Колинс: Никогаш не сум направилa пластична операција

Џоан Колинс: Никогаш не сум направилa пластична операција

28.9.2023

 Никогаш не сум направил пластична операција, порача Џоан Колинс, кој  вели дека не е навредена што луѓето мислат дека имала пластична …
Белгискиот Парламент ќе ги истражува сексуалните злоупотреби во Католичката црква

Белгискиот Парламент ќе ги истражува сексуалните злоупотреби во Католичката црква

28.9.2023

Претседателката на парламентарната Комисија за правда Кристиен Ван Варенберг информира дека ова прашање ќе се најде на комисиска седница следната …
Вчитува...