Стоилковски: Дали директорот на БЈБ Сашо Тасевски влијаел во случај кога се тепани припадници на ЕБР

Стоилковски: Дали директорот на БЈБ Сашо Тасевски влијаел во случај кога се тепани припадници на ЕБР

9.6.2023

Син на висок полициски функционер, но и лично функционерот, според медиумите можно е да се вмешани во напад врз полиција, …
Бурна завршница на релативно мирната кампања за парламентарните избори во Црна Гора

Бурна завршница на релативно мирната кампања за парламентарните избори во Црна Гора

9.6.2023

 Неделава се вжешти релативно мирната изборна кампања во Црна Гора за изборите што ќе се одржат во недела, откако јужнокорејскиот …
ОЈО поднесе обвинителен акт против 11 диви копачи на културно наследство

ОЈО поднесе обвинителен акт против 11 диви копачи на културно наследство

9.6.2023

По истражна постапка што се спроведуваше од 13 декември минатата година, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на …
Семејството на Асанж вели дека тој е „опасно близу“ до екстрадиција во САД

Семејството на Асанж вели дека тој е „опасно близу“ до екстрадиција во САД

9.6.2023

Неговите адвокати велат дека повторно ќе се жалат до истиот суд, поради стравувањата дека би можел да го помине остатокот …
Европските гиганти во јули на претсезонски турнир на шампионите во САД

Европските гиганти во јули на претсезонски турнир на шампионите во САД

9.6.2023

Само два дена по разврската на сагата околу трансферот на Меси во САД во дресот на Интер Мајами, од северно-американското …
Кривична пријава за злоупотреба на службена положба, фалсификување службена исправа и кражба

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба, фалсификување службена исправа и кражба

9.6.2023

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово, до Основното јавно обвинителство Кочани поднесе кривична пријава против Љ.С.(61) од Берово, Т.Ч.(49) од …
Членките на ЕУ се согласија за заеднички став за миграцијата и азилот

Членките на ЕУ се согласија за заеднички став за миграцијата и азилот

9.6.2023

Договорот е постигнат доцна синоќа, по целодневните преговори во Луксембург. Министрите усвоија заеднички став за Регулативата за управување со азил …
Тинејџерка барала ПЛАТЕН УБИЕЦ ДА УБИЕ 7 ГОДИШНО ДЕТЕ, ама паднала во замката на полицијата од Ајова

Тинејџерка барала ПЛАТЕН УБИЕЦ ДА УБИЕ 7 ГОДИШНО ДЕТЕ, ама паднала во замката на полицијата од Ајова

9.6.2023

Тинејџерка на возраст од 17 години од Ајова е уапсена и обвинета за наводен обид да ангажира платен убиец за …
Ким Џонг Ун ЗАБРАНИ САМОУБИСТВА, нејасно е како ќе се спроведе забраната

Ким Џонг Ун ЗАБРАНИ САМОУБИСТВА, нејасно е како ќе се спроведе забраната

9.6.2023

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун издал тајна наредба до локалните власти да забранат самоубиства. Одлуката е донесена откако податоците покажаа …
На аеродромот во Тирана лани минале 5,2 милиони патници

На аеродромот во Тирана лани минале 5,2 милиони патници

9.6.2023

За време на инаугурацијата на компанијата „Рајанер“ (Ryanair) на аеродромот „Ринаси“, премиерот ги предочи податоците на Европската авијација, која го …
Источниот дел на САД покриен со дебела маглива прекривка, многу активности откажани

Источниот дел на САД покриен со дебела маглива прекривка, многу активности откажани

9.6.2023

Штетниот за здравје воздух што ги покри градовите и населените места од североистокот на САД се концентрира во централниот атлантски …
Како телото ни кажува дека е дехидрирано: ОВА СЕ ЗНАЦИТЕ

Како телото ни кажува дека е дехидрирано: ОВА СЕ ЗНАЦИТЕ

9.6.2023

Дехидрацијата настанува кога нашето тело губи повеќе течност отколку што добива, а кога нормалната содржина на вода во нашето тело …
Пред 24 години беше потпишан Кумановскиот договор

Пред 24 години беше потпишан Кумановскиот договор

9.6.2023

Поминаа 24 години од 9 јуни 1999 година кога на воениот аеродром кај Куманово беше потпишан Воено-техничкиот договор со кој …
Хил: Не паметам ТООЛКУ ДЛАБОКИ ПОДЕЛБИ МЕЃУ ВАШИНГТОН И ПРИШТИНА

Хил: Не паметам ТООЛКУ ДЛАБОКИ ПОДЕЛБИ МЕЃУ ВАШИНГТОН И ПРИШТИНА

9.6.2023

Прашањето е дали Соединетите Американски Држави (САД) можат да сметаат на косовскиот премиер Албин Курти како партнер, изјави денеска за …
КОСОВО ПРЕД НАС: Македонија со економски раст од 2,4%

КОСОВО ПРЕД НАС: Македонија со економски раст од 2,4%

9.6.2023

Економијата на Македонија годинава забележа раст од 2,4 отсто, проценува Светска банка во најновиот извештај за глобалните економски перспективи. Економскиот …
Нетанјаху: Израел ќе направи се за да се одбрани од Иран

Нетанјаху: Израел ќе направи се за да се одбрани од Иран

9.6.2023

Нетанјаху во интервју за Скај њуз ги отфрли напорите на САД за решавање на кризата само преку дијалог. „Не мислам …
Орбан: Неприфатлива е желбата на Брисел мигрантите на сила да ги префрла во Унгарија

Орбан: Неприфатлива е желбата на Брисел мигрантите на сила да ги префрла во Унгарија

9.6.2023

„Брисел ја злоупотребува својата моќ. Тие сакаат на сила да ги преселат мигрантите во Унгарија“, рече Орбан, а на Твитер …
Вчитува...