Азербејџан го притвори поранешниот премиер на Нагорно Карабах

Азербејџан го притвори поранешниот премиер на Нагорно Карабах

28.9.2023

Азербејџанските власти го приведоа поранешниот премиер на Нагорно-Карабах, Рубен Варданијан, обвинувајќи го за финансирање тероризам и други злосторства.  Судот одлучи …
17 години МОРА ДА ДОКАЖУВА ДЕКА НЕ Е МРТВА (ВИДЕО)

17 години МОРА ДА ДОКАЖУВА ДЕКА НЕ Е МРТВА (ВИДЕО)

28.9.2023

Во изминатите 17 години, Медлин Мишел Картен постојано мора да докажува дека е жива. Медлин Мишел од Сент Луис уште …
„Каде е потешко да си христијанин во Русија или Украина? ЕДНАТА АПСЕШЕ СВЕШТЕНИЦИ И ЗАТВОРАШЕ ЦРКВИ, А НЕ Е РУСИЈА“

„Каде е потешко да си христијанин во Русија или Украина? ЕДНАТА АПСЕШЕ СВЕШТЕНИЦИ И ЗАТВОРАШЕ ЦРКВИ, А НЕ Е РУСИЈА“

28.9.2023

Русија е похристијанска земја од Украина, каде верниците се прогонувани, изјави американскиот новинар Такер Карлсон на верски настан, обраќање кое …
Фон дер Лајен: Проширувањето на ЕУ е во нејзин интерес, ова треба да им се објасни на граѓаните

Фон дер Лајен: Проширувањето на ЕУ е во нејзин интерес, ова треба да им се објасни на граѓаните

28.9.2023

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во Сплит изјави дека е клучно да им се објасни на европските …
Се урна хеликоптер во северниот дел на грчкиот остров Евија (Видео)

Се урна хеликоптер во северниот дел на грчкиот остров Евија (Видео)

28.9.2023

Хеликоптерот од местото Мантуди на Евија полетал кон Волос, меѓутоа кусо по полетувањето се загубила комуникацијата, се изгубил од радар …
Науката докажа дека црните дупки ротираат и тоа влијае на моќните исфрлања на материјата

Науката докажа дека црните дупки ротираат и тоа влијае на моќните исфрлања на материјата

28.9.2023

Набљудувањата се насочени кон супермасивната црна дупка во центарот на галаксијата Месие 87, и снимките од телескопот „Ивент хорајзон“. Како …
Саво Милошевиќ ќе биде селектор на Босна

Саво Милошевиќ ќе биде селектор на Босна

28.9.2023

Откако си замина од функцијата селектор на Босна и Херцеговина, легендата на тамошниот фудбал, Мехо Кодро ќе биде заменет со …
Швајцарските глечери изгубија 10 отсто волумен за две години

Швајцарските глечери изгубија 10 отсто волумен за две години

28.9.2023

Топењето на глечерите во Швајцарија за време на третото најтопло лето во земјата досега значи дека тие изгубиле мраз за …
Галиени: КФОР не испрати дополнителни сили во северно Косово по инцидентите

Галиени: КФОР не испрати дополнителни сили во северно Косово по инцидентите

28.9.2023

 Портпаролот на мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, полковникот Андреа Галиени изјави дека мисијата нема испратено засилување на косовскиот …
Џоан Колинс: Никогаш не сум направилa пластична операција

Џоан Колинс: Никогаш не сум направилa пластична операција

28.9.2023

 Никогаш не сум направил пластична операција, порача Џоан Колинс, кој  вели дека не е навредена што луѓето мислат дека имала пластична …
Белгискиот Парламент ќе ги истражува сексуалните злоупотреби во Католичката црква

Белгискиот Парламент ќе ги истражува сексуалните злоупотреби во Католичката црква

28.9.2023

Претседателката на парламентарната Комисија за правда Кристиен Ван Варенберг информира дека ова прашање ќе се најде на комисиска седница следната …
Деканот на Градежен не знае дали мостот Беласица е безбеден: ТРЕБА ПРОДЛАБОЧЕНИ И ПООБЕМНИ ИСПИТУВАЊА

Деканот на Градежен не знае дали мостот Беласица е безбеден: ТРЕБА ПРОДЛАБОЧЕНИ И ПООБЕМНИ ИСПИТУВАЊА

28.9.2023

Во однос на мостот „Беласица“ и безбедноста за негово користење, имам  излезено со многу изјави. Сметам дека мојот став во …
Се урна хеликоптер во северниот дел на грчкиот остров Евија

Се урна хеликоптер во северниот дел на грчкиот остров Евија

28.9.2023

Хеликоптерот од местото Мантуди на Евија полетал кон Волос, меѓутоа кусо по полетувањето се загубила комуникацијата, се изгубил од радар …
Џоан Колинс: Никогаш не сум направил пластична операција

Џоан Колинс: Никогаш не сум направил пластична операција

28.9.2023

 Никогаш не сум направил пластична операција, порача Џоан Колинс, кој  вели дека не е навредена што луѓето мислат дека имала пластична …
Новиот британски министер за одбрана се сретна со украинскиот претседател Зеленски во Киев

Новиот британски министер за одбрана се сретна со украинскиот претседател Зеленски во Киев

28.9.2023

Посетата на Украина на Шапс, кој беше назначен да го замени Бен Валас на 31 август, беше потврдена во видео …
60% ПИТКА ВОДА СЕ ГУБИ од изворот до чешмата

60% ПИТКА ВОДА СЕ ГУБИ од изворот до чешмата

28.9.2023

„Основната идеја за постоењето на регулаторот е да биде браник од високите очекувања  на природните монополите, преку методологиите кои ги …
Дали некој САКА ДА ЈА УНИШТИ И СТРАНСКАТА МАКЕДОНИСТИКА?

Дали некој САКА ДА ЈА УНИШТИ И СТРАНСКАТА МАКЕДОНИСТИКА?

28.9.2023

Дали некој сака да ја уништи и странската македонистика? Откако ниту еднаш не застана во одбрана на македонскиот јазик по …
Вчитува...