На македонските родители НЕМА ДА ИМ Е ДОБРО: Еве како изгледа еден ден во градинка во Данска (Видео)

На македонските родители НЕМА ДА ИМ Е ДОБРО: Еве како изгледа еден ден во градинка во Данска (Видео)

23.4.2024

Децата во нордиските земји (Исланд, Финска, Норвешка, Шведска и Данска)
Му истекува договорот со Реал, Арсенал прв застана во редот!

Му истекува договорот со Реал, Арсенал прв застана во редот!

23.4.2024

Ферланд Менди е фудбалер кој во Реал Мадрид пристигна од Лион во 2019 година и е прв избор на позицијата лев бек по заминувањето на Марсело. Но, тој имаше и многу проблеми со повредите, поради што Реал на таа позиција планира помлад и сп
Поврзаност меѓу здравата исхрана и срцевите болести кај жени со рак на дојка

Поврзаност меѓу здравата исхрана и срцевите болести кај жени со рак на дојка

23.4.2024

Жените кои во времето на откривањето и дијагностицирањето рак на дојка, практикувале почесто јадење зеленчук, овошје, протеини и нискомасни млечни производи - се изложени на 47 отсто помала опасност од срцеви заболувања, отколку оние во чиј
Лоша вест за „триколорите“: Коман го пропушта Евро 2024!

Лоша вест за „триколорите“: Коман го пропушта Евро 2024!

23.4.2024

Kрилниот напаѓач на Баерн (M), Кингсли Коман, кој посериозно се повреди на мечот со Келн пред некое коло, ќе мора да паузира уште најмалку два месеци, што значи дека ќе го пропушти претстојното ЕП во Германија. Последната магнетна резона
Видео: Алек Болдвин вознемируван од пропалестинска активистка

Видео: Алек Болдвин вознемируван од пропалестинска активистка

23.4.2024

На снимката направена во некое кафуле, додека Болдвин плаќа за својата нарачка и го држи мобилниот телефон на увото, жената со својот телефон го снима и неколкупати настојчиво бара од него да каже „Слобода за Палестина“ и да го опцуе Израел
Инаугурацијата на Путин ќе се одржи на 7 мај

Инаугурацијата на Путин ќе се одржи на 7 мај

23.4.2024

Согласно руските закони, новоизбраниот претседател ја презема функцијата со мандат од шест години. Инаугурацијата на Путин и во 2018 година се одржа на 7 мај. /МИА
Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите од Косово

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите од Косово

23.4.2024

Европскиот парламент денеска изгласа либерализација на визите за имателите на српски пасоши од Косово, кои ги издава Координативната администрација на Србија, на предлог на европратеникот и известувач за укинување на тие визи, Матјаж Немец.
Судскиот процес за родилката од Дебар ќе продолжи со супер вештачење

Судскиот процес за родилката од Дебар ќе продолжи со супер вештачење

23.4.2024

Судскиот процес против тројцата лекари од струшката Болница, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син доктор Блертон Асани и доктор Лилјана Јованоска, обвинети за отстранувањето на три органи на родилката од Дебар Јилдз Веапоска ќе продолжи
Маск и австралискиот премиер во онлајн расправија за снимки од терористички напад

Маск и австралискиот премиер во онлајн расправија за снимки од терористички напад

23.4.2024

Австралискиот суд вчера му нареди на X (поранешен Твитер) да ги отстрани видеата од настанот. Х претходно најави дека ќе ја отстрани наведената содржина по законска одредба, пишува Би-Би-Си. Маск во меѓувреме објави меме во кое ја обвинува
Вучиќ: Со кампањата во Македонија, Курти ја поткопува регионалната стабилност

Вучиќ: Со кампањата во Македонија, Курти ја поткопува регионалната стабилност

23.4.2024

Српскиот претседател Вучиќ во своето обраќање рече дека косовскиот премиер Курти се мешал во внатрешните работи на Македонија и дека бил вклучен во предизборната кампања во земјава. Косовската претсеателка Вјоса Османи, пак, обвини дека Бел
Швајцарија замрзна руски имот во вредност од 5,8 милијарди франци

Швајцарија замрзна руски имот во вредност од 5,8 милијарди франци

23.4.2024

Оваа бројка се однесува на вкупната вредност на руските средства замрзнати од Швајцарија од почетокот на војната во Украина до крајот на 2023 година. Вредноста на замрзнатите руски средства во Швајцарија е помала отколку на крајот на 2022 г
Тошковски информира: МВР БУДНО ЌЕ ГИ СЛЕДИ ИЗБОРИТЕ

Тошковски информира: МВР БУДНО ЌЕ ГИ СЛЕДИ ИЗБОРИТЕ

23.4.2024

Во врска со претстојните избори денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи, одржав состанок на кој присуствуваа дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев, директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, директорот на Агенцијата за национална безбедност Зарко Милошевски, републичкиот јавен обвинител Љупчо Коцевски и претставници од обвинителствата низ државата, ифнормира техничкиот министер за ...
ГАСИ СКАРА, БАРАЈ ПЛАТА - ССМ бара работниците ДА СЕ ОХРАБРАТ И ДА ПРОТЕСТИРААТ

ГАСИ СКАРА, БАРАЈ ПЛАТА - ССМ бара работниците ДА СЕ ОХРАБРАТ И ДА ПРОТЕСТИРААТ

23.4.2024

Сојузот на синдикатите бара од газдите да се врати надоместокот за храна и превоз во законскиот износ од 20 отсто од просечната плата (околу 8.000 денари или 4.500 денари со даночното ослободување), бидејќи од нивната минимална плата од 22.500 денари, најмалку една третина сега оди за овие трошоци. Ова е едно од главните барања што синдикалците ќе го испорачаат на најавениот Првомајски протест, за кој побараа масовност од рабо...
Првите шест авиони „Рафал“ во Хрватска пристигнуваат оваа недела

Првите шест авиони „Рафал“ во Хрватска пристигнуваат оваа недела

23.4.2024

„Со историски прелет од Бордо до Загреб,  пилотите на хрватското воено воздухопловство, кои беа обучени Франција, в четврток ќе ги донесат моќните ловци и нови заштитници на хрватскиот воздушен простор“, напиша Анушиќ на социјалната мрежа Х
Интер ја покори Италија па најави два бесплатни трансфери

Интер ја покори Италија па најави два бесплатни трансфери

23.4.2024

ФОТО: Интер/Твитер Вчера Интер победи со 2:1 против Милан во 33. коло од Серија А и со тоа ја обезбеди својата 20. шампионска титула на Италија. Предноста на Интер пред Милан е недостижни 17 бода. Избраниците на Симоне Инзаги заслужено ја
Еве како и каде ДА ПРИЈАВИТЕ ПОВРЕДА НА ИЗБИРАЧКО ПРАВО

Еве како и каде ДА ПРИЈАВИТЕ ПОВРЕДА НА ИЗБИРАЧКО ПРАВО

23.4.2024

Во канцеларијата на Народниот правобранител, утре, среда, од 7 до 19 часот, на денот на одржување на првиот круг од претседателските ибори граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право на бесплатната телефонска линија 0800 54321, а тоа можат и лично да го сторат....
Вчитува...