Украина ја обвини Русија за ширење дезинформации кои имаат за цел да ги поделат западните сојуз

Украина ја обвини Русија за ширење дезинформации кои имаат за цел да ги поделат западните сојуз

27.2.2024

Русија започна „план за саботажа, информативни операции и провокации“ со цел да ја „намали западната поддршка“ за Киев, објавија украинските безбедносни служби. „Главните цели на непријателот се да ја наруши мобилизацијата на Украина, да ши
Сари ја искритикува трансферната политика на Лацио

Сари ја искритикува трансферната политика на Лацио

27.2.2024

Тренерот на Лацио, Маурицио Сари изрази разочарување од настапот на тимот во поразот од Фиорентина (2:1). Тој исто така беше запрашан за тоа зошто не дава повеќе време за игра на новите засилувања Валентин Кастељанос, Даичи Камада и Лука
Си-Би-Ес: Потрошени 12 мил. долари за лично обезбедување на двајца поранешни советници на Трамп

Си-Би-Ес: Потрошени 12 мил. долари за лично обезбедување на двајца поранешни советници на Трамп

27.2.2024

Заштитата била побаранa поради наводна опасност од Иран и се спроведувала долго откако тие заминале од позициите, јави Си-Би-Ес. Според документи од Министерството за внатрешна безбедност на САД, обезбедувањето за двајцата се состоело од сп
Макрон в четврток го отвора Олимпиското село во Париз

Макрон в четврток го отвора Олимпиското село во Париз

27.2.2024

Компанијата која го градеше Олимпиското село на церемонијата на која ќе присуствува Макрон официјално ќе ги предаде клучевите на Организацискиот комитет на Олимписките игри 2024 во Париз. Олимпиското село официјално ќе биде отворено во јули
Муслиманите во САД ги повикуваат гласачите да не гласаат за Бајден

Муслиманите во САД ги повикуваат гласачите да не гласаат за Бајден

27.2.2024

Во американската сојузна држава Мичиген денеска се гласа на претседателските прелиминарни избори, каде се очекува тоа да биде само уште една потврда за Доналд Трамп, додека лидерот на демократите Џо Бајден се соочува со незадоволството на м
Де Бруин не сака да игра во Саудиска Арабија: Ако си оди од Сити ќе оди во МЛС

Де Бруин не сака да игра во Саудиска Арабија: Ако си оди од Сити ќе оди во МЛС

27.2.2024

Откако стигнаа информации дека Белгиецот ќе добие милионски понуди од Блискиот Исток, играчот од средниот ред на Манчестер Сити најави дека ако мора да си оди од Англија, следна дестинација веројатно ќе му биде Америка. „Атлетик“ пишува
Кабинетот на Пендаровски со став за праќањето војници во Украина

Кабинетот на Пендаровски со став за праќањето војници во Украина

27.2.2024

Откако вчеравечер францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека не е исклучена можноста да се испратат војници на НАТО на боиштата во Украина, голем број лидери од Алијансата започнаа да се произнесуваат за неговата идеја. Засега официјално Скопје нема да зазема став по ова прашање....
Интер почна постапка за откуп на договорот на Фратези

Интер почна постапка за откуп на договорот на Фратези

27.2.2024

Иднината на Давиде Фратези е во Милано. Како што објавија италијанските медиуми денеска, играчот од средниот ред веќе и официјално е фудбалер на „нероаѕурите“, откако Интер ја активирал опцијата за откуп на неговиот договор од екипата на
ОЦХА: Банди ја крадат помошта за Појасот Газа и ја препродаваат на црниот пазар

ОЦХА: Банди ја крадат помошта за Појасот Газа и ја препродаваат на црниот пазар

27.2.2024

Портпаролот на ОЦХА, Јенс Лерке изјави дека камионите што транспортираат хуманитарна помош често се запирани откако ќе ја преминат границата и се празнат, а потоа продуктите се појавуваат на црниот пазар. Практично нема полиција во Појасот
Бајден со лидерите на Конгресот ги разгледа помошта за Украина и заканата од блокада на Владата

Бајден со лидерите на Конгресот ги разгледа помошта за Украина и заканата од блокада на Владата

27.2.2024

Во својот кабинет тој ги прими водечките демократи и републиканци во Претставничкиот дом и во Конгресот. - Претстои да сработиме многу работа, изјави Бајден во овалната соба каде покрај него седеа потпретседателката Камала Харис и четворица
“Некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата - власта им помага да соберат потписи“

“Некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата - власта им помага да соберат потписи“

27.2.2024

Очекував да бидам искрен дел од потенцијалните кандидати да ги соберат побрзо потребните 10.000 потписи, вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ
Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг

Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг

27.2.2024

Зад кандидатурата на Силјановска Давкова застанаа неколку десетици членови на Конвенцијата, врвното раководство на партијата  со тоа недвосмислено ја доби поддршката од ВМРО-ДПМНЕ. И ние сме убедени дека таа ќе биде избрана како претседател на 8 мај кога се очекува исто голема победа на ВМРО-ДПМНЕ,  рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното гостување во Тема на денот што се емитува во рамки на...
ТАРАВАРИ ГИ СОБРА ПОТРЕБНИТЕ 10.000 ПОТПИСИ: Тој е петтиот кандидат за претседател

ТАРАВАРИ ГИ СОБРА ПОТРЕБНИТЕ 10.000 ПОТПИСИ: Тој е петтиот кандидат за претседател

27.2.2024

Европскиот сојуз за промени вечерва објави дека Арбен Таравари, кој го предводи едното крило на Алијансата за Албанците и е нивен кандидат за претседател, ги собрал потребните 10.000 потписи потребни за кандидирање на изборите за претседател на државата закажани за 24 април 2024....
Летонија ја продолжи забраната за влез на руски туристи до март 2025 година

Летонија ја продолжи забраната за влез на руски туристи до март 2025 година

27.2.2024

Владата на Летонија денеска соопшти дека ја продолжила забраната за влез на руски државјани во балтичката земја до март 2025 година, наведувајќи ја како причина руската инвазија на Украина, за која тамошните власти велат дека „продолжува да
ТОПЛИФИКАЦИЈА ПРОДАВА АКЦИИ ВО ТЕ-ТО

ТОПЛИФИКАЦИЈА ПРОДАВА АКЦИИ ВО ТЕ-ТО: Вкупно 27 акции по почетна цена од 39.871 денари

27.2.2024

Утре и задутре на берза ќе се продаваат два пакета акции кои Топлификација во стечај ги поседува во когенеративната централа ТЕ-ТО. Информацијата е објавена на страната на Македонска берза....
ПРОДАДЕНА ТОПЛАНАТА СКОПЈЕ СЕВЕР за 350.000 евра

ПРОДАДЕНА ТОПЛАНАТА СКОПЈЕ СЕВЕР за 350.000 евра

27.2.2024

Топланата Скопје Север вчера е продадена за 350.000 евра. На берзанската аукција организирана на иницијатива на Комерцијална банка се продадени 77.414 обични акции што сочинуваат 99,98% од основната главнина на топланата....
Вчитува...