Нагелсман: Репрезентацијата на Германија долги години е при дното

Нагелсман: Репрезентацијата на Германија долги години е при дното

23.2.2024

Селекторот на германската репрезентација Јулијан Нагелсман зборуваше за целите на националниот тим на Европско првенство во 2024 година кое ќе се одржи во Германија. „Како навивач, поважен ми е како тимот игра и настапува отколку само ре
Нетанјаху со план за Газа: Израел ќе ги контролира сите територии и границата со Египет

Нетанјаху со план за Газа: Израел ќе ги контролира сите територии и границата со Египет

23.2.2024

Според документот, презентиран вчера пред членовите на израелскиот безбедносен кабинет, Израел ќе ја задржи безбедносната контрола врз сите територии западно од реката Јордан, вклучително и окупираниот Западен Брег и Газа, области каде што
Украинците тврдат дека го собориле суперавионот на Путин, вреден 330 милиони долари (ВИДЕО)

Украинците тврдат дека го собориле суперавионот на Путин, вреден 330 милиони долари (ВИДЕО)

23.2.2024

Локацијата на несреќата, на околу 322 километри од линијата на фронтот во јужна Украина, може да укаже дека радарскиот авион со четири мотори со 15 членови на екипаж или претрпел механички дефект или бил погоден додека летал блиску до линиј
Осуден е поранешниот австриски премиер, Себастијан Курц

Осуден е поранешниот австриски премиер, Себастијан Курц

23.2.2024

Во својата денешна одлука, Виенскиот регионален суд утврди дека е докажано дека Курц имал поголемо влијание врз назначувањето на надзорниот одбор на државниот холдинг „Обаг“ отколку што тој признал пред истражниот комитет. Себастијан Курц с
„ВРЕМЕ Е ЗА НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО, еден ден ќе не прашаат што правевте со државата која вашите татковци и дедовци ви ја дадоа“

„ВРЕМЕ Е ЗА НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО, еден ден ќе не прашаат што правевте со државата која вашите татковци и дедовци ви ја дадоа“

23.2.2024

Тешко носам одлуки, но стојам зад нив.  Состојбата во која се наоѓа земјава бара од нас да не седиме како во ложа и да коментираме, туку да сториме нешто. Еден ден со право ќе не прашаат каде бевте и што правевте со државата која вашите татковци и дедовци ви ја дадоа, изјави професорката и пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во „Тема на денот“ на Сител телевизија запрашана за тоа зошто по втор пат влегува...
Фудбалер на КПР осуден на затворска казна

Фудбалер на КПР осуден на затворска казна

23.2.2024

Фудбалерот на КПР, Илиас Чер е осуден на затворска казна на една година откако беше прогласен за виновен за тепачка. 26-годишниот фудбалер со камен му го пукнал черепот на возач на камион поради што е прогласен за виновен и ќе одлежи зат
Руските власти ѝ дале рок од 3 часа на мајката на Навални за да го погреба синот

Руските власти ѝ дале рок од 3 часа на мајката на Навални за да го погреба синот

23.2.2024

Навални, еден од најпознатите и најжестоките политички противници на претседателот Владимир Путин, ненадејно почина пред една недела во казнената колонија на Арктикот каде што издржуваше казна од повеќе од 30 години, објави Си-Ен-Ен. Негова
Столтенберг даде дозвола: Украинците ќе смеат со авионите Ф-16 да ја гаѓаат Русија

Столтенберг даде дозвола: Украинците ќе смеат со авионите Ф-16 да ја гаѓаат Русија

23.2.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во интервју за Радио Слобода изјави дека кога Украина ќе добие борбени авиони Ф-16 од своите сојузници, ќе има право на самоодбрана, вклучително и можност за напад на легитимни воени цели надвор
Бројот на жртвите во Валенсија се искачи на 10, меѓу жртвите и 3- годишно девојче и новороденче

Бројот на жртвите во Валенсија се искачи на 10, меѓу жртвите и 3- годишно девојче и новороденче

23.2.2024

Според Ел Паис, четирите жртви се членови на исто семејство - татко, мајка, тригодишно девојче и новороденче. Шпанскиот центар за итни информации и координација соопшти дека четири повредени лица денеска се отпуштени од болница, а двајца по
Тејлор Свифт на удар на критики: Премногу го користи авионот и ја „труе планетата“

Тејлор Свифт на удар на критики: Премногу го користи авионот и ја „труе планетата“

23.2.2024

Покрај настапите, таа користи приватен авион и за да лета на натпреварите на нејзиното момче Тревис Келче, играч на НФЛ Канзас Сити Чифс. Така, минатиот викенд таа отпатува од Токио до Лас Вегас, лет од 12 часа и 8.000 километри, за да може
„Кога на вашите им викате „јас и Оливер се обезбедивме“ ЈАСНО ИМ Е ДЕКА ГИ ГУБИТЕ ИЗБОРИТЕ“

„Кога на вашите им викате „јас и Оливер се обезбедивме“ ЈАСНО ИМ Е ДЕКА ГИ ГУБИТЕ ИЗБОРИТЕ“

23.2.2024

Во однос на апанажата, кога вашите членови, симпатизери, луѓето кои што се сега на некоја функција во СДС или луѓе кои што се надеваат дека ќе бидат на некоја функција после изборите, им ја праќате пораката дека „Јас и Оливер се обезбедивме“ а за вас ќе видиме што ќе правите следната година, јасно им е на сите дека СДС е пред нокдаун на 8 мај а претходно на претседателските избори, изјави во „За или против“ на Алфа пратеникот ...
„Од власта не заработуваат со возење камион во странство, ТИЕ СИ ИМААТ ПАСОШИ“

„Од власта не заработуваат со возење камион во странство, ТИЕ СИ ИМААТ ПАСОШИ“

23.2.2024

Власта нема емпатија, не сочувствуваат со граѓаните, тие не заработуваат од возење на камион на пример надвор од Македонија, ако им треба нешто здравствено летаат до Париз, Виена, Берлин тие си имаат нови пасоши, вели пратеникот од коалицијата „За обнова на Македонија„ Љупчо Пренџов во Алфа телевизија во врска со бегањето на власта да се продолжи рокот на пасошите за македонските граѓаните да не бидат заглавени....
САД ѝ воведуваат 500 нови санкции на Русија: Путин ова скапо ќе го плати

САД ѝ воведуваат 500 нови санкции на Русија: Путин ова скапо ќе го плати

23.2.2024

Санкциите се насочени кон луѓе поврзани со затворањето на Навални и со руската воена машина, рече претседателот Џо Бајден, објави Политико. Ограничувања за извозот ќе бидат воведени за речиси 100 компании или физички лица. ЕУ најави и санкц
Избрани органите на ЗНАМ - ЕВЕ КОЈ Е ДЕЛ ОД ТИМОТ НА МАКСИМ

Избрани органите на ЗНАМ - ЕВЕ КОЈ Е ДЕЛ ОД ТИМОТ НА МАКСИМ

23.2.2024

Движењето ЗНАМ – За наша Македонија на 22 февруари 2024 година го одржа Првиот Конгрес, на кој беа избрани органите и телата на партијата. На Првиот Конгрес беа избрани членовите на Централниот одбор и членовите на Надзорниот одбор. Потоа, на првата седница на Централниот одбор, од нивниот состав беа избрани потпретседателите, Генерален секретар, членови на извршниот одбор, Претседавач на Централниот одбор и на крајот, се назн...
Нагелсман: Германија ќе атакува најмалку на полуфинале на ЕП 2024

Нагелсман: Германија ќе атакува најмалку на полуфинале на ЕП 2024

23.2.2024

Селекторот на германската фудбалска репрезентација Јулијан Нагелсман изјави дека целта на неговата селекција е да стигне најмалку до полуфиналето на претстојното Европско првество. „Како навивач, поважно ми е како тимот игра и настапува
Расте бројот на жртви во страшниот пожар во висококатниците во Валенсија (ВИДЕО)

Расте бројот на жртви во страшниот пожар во висококатниците во Валенсија (ВИДЕО)

23.2.2024

Меѓу оние кои го набљудувале пожарот била и Лорета Калабрезе, која живее на единаесеттиот кат во станбена зграда оддалечена неколку метри. Таа вели дека готвела кога видела црн чад како се дига низ улицата, пренесува Би-би-си. „Мојот сопруг
Запрете го процесот на стареење на вашата кожа и тело

Запрете го процесот на стареење на вашата кожа и тело

23.2.2024

Со текот на времето, нашата кожа поминува низ различни процеси. Стареењето на кожата е предизвикано од внатрешни и надворешни влијанија, а врз некои промени можеме да дејствуваме превентивно. Благодарение на најсовремените дерматолошки ласери, успешно се третираат сите проблеми и недостатоци на кожата....
Вчитува...