ПРОБЛЕМ ЗА АДИДАС: Имаат патики за 1,2 милјарди евра и НЕ ЗНААТ ШТО ДА ПРАВАТ СО НИВ

15.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
ПРОБЛЕМ ЗА АДИДАС: Имаат патики за 1,2 милјарди евра и НЕ ЗНААТ ШТО ДА ПРАВАТ СО НИВ

Адидас, германскиот гигант за спортска облека, се наоѓа во многу тешка позиција не само поради популарните патики Yeezy, туку и поради акциите откако брендот ја прекина соработката со контроверзниот музичар и дизајнер Канје Вест.

Поради антисемитските коментари на Вест на крајот на минатата година, Адидас се најде во незавидна позиција, а сега се знае како компанијата ќе го реши овој проблем.

Всушност, Адидас ќе ги продаде акциите на Yeezy, ќе ги донира приходите на меѓународни организации и ќе продаде дел од стоките од своето згаснато партнерство со раперот Канје Вест, објави извршниот директор на Адидас, Бјорн Гулден, пишува tportal.

ИМА ТРИ ОПЦИИ

Милиони патики Yeezy со малопродажна вредност од 1,2 милијарди евра (1,3 милијарди долари) во моментов се наоѓаат во складиште откако беше прекината нивната продажба. Нивната вредност на пазарот за препродажба вртоглаво порасна откако Адидас престана да ги произведува, а цената на некои модели се зголеми и повеќе од двојно.

Обраќајќи им се на инвеститорите во јужниот германски град Фирт, откако дебаклот придонесе за првата годишна загуба на компанијата по 31 година, Гулден рече дека допрва треба да се утврди кога и како планираната продажба ќе се реализира.

„Она што се обидуваме да го направиме сега е да продадеме дел од овие стоки бидејќи нивното палење нема да биде решение“, рече тој, додавајќи дека приходите ќе бидат донирани на меѓународните организации кои Вест, кој го промени своето име во Ye 2021, им имаше наштетено со неговите коментари. Гулден рече дека компанијата одлучила да не ги донира патиките за да избегне тие да дојдат на пазарот на заобиколен начин.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата