Кинеските автомобили ГИ „СКАРАА“ ФРАНЦИЈА И ГЕРМАНИЈА

13.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Кинеските автомобили ГИ „СКАРАА“ ФРАНЦИЈА И ГЕРМАНИЈА

Германците не сакаат трговска војна со Кина затоа што продаваат стотици илјади Фолксваген, БМВ, Мерцедес…

Франција ја притискаше претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен да ја покрене темата за кинеските електрични возила во нејзиното годишно обраќање за состојбата на Унијата, и покрај стравувањата низ целиот блок дека Пекинг може да возврати.

Француската влада, како и нејзините претставници од индустријата и Европската комисија, со месеци вршеа притисок врз извршната власт на Европската унија да започне антидампинг истрага против кинеските производители на електрични автомобили, што може да го отвори патот за Европа да воведе дополнителни давачки за Кинезите. електричните возила за кои се верува дека се продаваат „неправедно евтино“ со цел да се задуши европската конкуренција.

И покрај противењето на претставниците на Берлин и германската автомобилска индустрија, официјален Париз не се откажува. Франција долго време беше поборник за посилни европски мерки за заштита на трговијата и посилна индустриска политика.

Во исто време, еврокомесарот за внатрешен пазар, Французинот Тиери Бретон, особено предупреди за зголемувањето на извозот на кинески електрични автомобили. Во Брисел и Берлин, пак, расте иритацијата поради француската побарувачка, бидејќи политичарите, државните службеници и претставниците на автомобилската индустрија стравуваат од кинеска одмазда, пишува Politiko EU.

Значи ова се две различни перспективи. Германците не сакаат трговска војна со Кина затоа што продаваат стотици илјади Фолксвагени, БМВ, Мерцедеси… Од друга страна, француските марки немаат силно упориште во Кина и сакаат да го заштитат домашниот пазар од кинески автомобили.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата