Еве која важна ЛЕКЦИЈА Бил Гејтс и Илон Маск ЈАННАУЧИЈА ОД ВОРЕН БАФЕТ

17.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Еве која важна ЛЕКЦИЈА Бил Гејтс и Илон Маск ЈАННАУЧИЈА ОД ВОРЕН БАФЕТ

Како извршен директор на Мајкрософт, Бил Гејтс секогаш имал напорен распоред, дури и испраќал барања до вработените во 2 часот наутро. Дури кога го видел личниот дневник на извршниот директор на Беркшир Хатавеј и неговиот пријател Ворен Бафет, Гејтс научил малку да се опушти.

„Ја имав спакувано и планирано секоја минута, мислев дека тоа е единствениот начин на кој можете да ги завршите работите“, му рече Гејтс на новинарот Чарли Роуз во интервју во 2017 година.

Помалку честиот распоред на Бафет го научи на Гејтс важна лекција: „Вие го контролирате вашето време… Тоа не е показател за вашата сериозност ако секоја минута од вашиот календар ја исполнувате со должности и задачи“.

„Во суштина, можам да купам се што сакам, но не можам да купам време“, објасни претходно Бафет.

Бафет методот – кој во суштина е старата поговорка „работи попаметно, не понапорно“ – всушност е поддржан од науката. Експертизата на работниците опаѓа кога работат повеќе од 50 часа неделно, според студијата на Универзитетот Стенфорд од 2014 година.

Луѓето кои работат до 70 часа неделно извршуваат исто толку работа како и оние кои ги завршуваат задачите за 55 часа, покажа истражувањето.

Гејтс не е единствениот извршен директор што ја научил таа лекција на потешкиот начин. На пример, извршниот директор на Tesla, Илон Маск – кој претходно рече дека редовно работи ноќе – сега спие најмалку шест часа навечер, му се довери на CNBC во мај.

„Се обидов да спијам помалку, но…иако сум буден повеќе часови, работам помалку“, рече Маск. „И нивото на болка во мојот мозок е помало ако спијам помалку од шест часа навечер“.

Можеби на некои луѓе не им е лесно да ја постигнат оваа цел. На Гејтс му требале години да најде здрава рамнотежа помеѓу работата и животот, рече тој во неодамнешниот почетен говор на Универзитетот во Северна Аризона.

„Кога бев на твоја возраст, не верував во празници. Не верував во викенди. Не им верував ни на луѓето со кои работев“, изјави Гејтс.

„Не чекајте толку долго како јас за оваа лекција“, додаде тој. „Одвојте време да ги негувате вашите односи, да ги славите вашите успеси и да се опоравите од вашите загуби. Направете пауза кога ви треба. Олеснете им на луѓето околу вас кога им е потребно“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата