Земјотрес во Јадранското Море, почувствуван во Хрватска и Црна Гора

23.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Земјотрес во Јадранското Море, почувствуван во Хрватска и Црна Гора

Епицентарот на земјотресот бил на 156 километри југозападно од Подгорица и 103 километри североисточно од италијанскиот град Бари.

Земјотресот бил почувствуван во Хрватска и во Црна Гора.

ЕМСЦ наведува дека нема опасност од цунами.

Неколку минути пред земјотресот во Јадранското Море, уште еден земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран и во Албанија, на 45 километри од Елбасан.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата