ВУЧИЌ: „Можни се парламентарни избори од 17 декември“

27.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
ВУЧИЌ: „Можни се парламентарни избори од 17 декември“

Српскиот претседател Александар Вучиќ за време на вечерашното гостување на РТС изјави дека можни се парламентарни избори на 17 декември.

– Добив писмо, еве го официјално. Мора да ги почитувате демократијата и опозициските партии, а јас не сум некој кој е ентузијаст за нивната работа. Би сакал поголема одговорност особено во тешки времиња за земјата. Не би било лошо, луѓето би можеле да го ценат тоа. Но, тие рекоа дека економијата е уништена, јас не се согласувам со ништо од тоа и ја прифатив нивната идеја – рече претседателот и додаде:

– Подготвени сме за изборите од 17 декември. Потоа може да се одржат избори. Тие ќе бидат парламентарни, покраински, белградски и во некои други оштини, рече Вучиќ.

 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата