Во Белград е прогласена епидемија на мали сипаници

22.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Во Белград е прогласена епидемија на мали сипаници

Утринава биле потврдени нови случаи на морбили во главниот град на Србија. На 46-годишен маж и на 3-годишно дете им се слошило.

Мажот е со непознат статус на вакцинација, а детето било невакцинирано.

Заедно со нив, морбили се потврдени кај вкупно 11 лица во Белград од 6 февруари до денеска.

И мажот и детето се хоспитализирани со изолација и следење.

Сипаници досега се потврдени оваа сезона во Белград, Нови Сад и Стара Пазова.

Првиот случај на морбили оваа сезона е потврден во Србија на 6 февруари кај момче чија мајка првпат се заразила со оваа болест во странство.

Малите сипаници се пренесуваат преку директен контакт со болно лице - преку бакнување, ракување, преку воздух со респираторни капки испуштени од болно лице како што се кашлање и кивање, а ретко индиректно преку свежо контаминирани предмети.

Заразеното лице е заразно на последниот ден од инкубацијата, кога сè уште е без симптоми, 4 дена пред појава на сипаници и 4 дена по појава на сипаница.

- Компликациите се почести кај децата на возраст под 5 години и кај возрасните над 20 години. Тоа се воспаление на белите дробови (пневмонија), воспаление на средното уво, дијареа, воспаление на мозокот и губење на видот. Пневмонијата се јавува кај секој 20-ти пациент и околу 60 проценти од случаите со фатални исходи се должат на оваа компликација. Секој илјадити пациент добива воспаление на мозокот, додека на секои 1000 пациенти со горенаведената компликација умираат, - велат од Институтот за Телеграф.рс.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата