Во Албанија за една недела повеќе од 900 потврдени позитивни случаи со Ковид

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Во Албанија за една недела повеќе од 900 потврдени позитивни случаи со Ковид

– Само во последната недела во Албанија се направени 2.000 тестови за Ковид-19, а речиси половина, односно над 900 се позитивни. Пациентите со денови се соочуваат со зашеметеност, болки во грлото, кашлица, треска и замор, изјавила Еугена Томини директорка на Институтот.

Според неа летната сезона и доаѓањето на голем број туристи и емигранти во Албанија ги зголемиле случаите со коронавирус. 

Препорачува доколку граѓаните  ги почувствуваат овие симптоми веднаш да направат  брз тест за Ковид. 

– Изминатата недела 40 отсто од пациентите кои го направиле брзиот тест се потврдило дека се заразени од Ковид-19. Позитивните случаи во овој период се многу повисоки од официјалните бројки бидејќи не се тестираат сите кои имаат симптоми. Враќањето на децата на училиште и температурните промени се очекува да ги зголемат случаите на Ковид, покрај другите вируси кои циркулираат, посочува таа.

Сепак, според Томини,  ситуацијата не е загрижувачка. Ковид-19 ја намали својата агресивност и болеста во оваа сезона наликува на блага состојба на грип. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата