Трагедија во Ниш: Сопружници се задушиле од неисправна плинска печка

1.12.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Трагедија во Ниш: Сопружници се задушиле од неисправна плинска печка

Според Саша, огромна трагедија ги снашла поради шпоретот што неговиот постар брат и снаа го користеле за греење, но и за готвење.

„Се загреваа со отворање на рерната. Сепак, шпоретот работеше така што рерната се загреваше додека боцата со плин беше полна со плин, а кога беше главно празна, гасот само истекуваше. Вечерта сите отидовме да спиеме, јас во собата до нивната, а татко ми во дневната. Ништо не слушнавме, ниту пак забележавме нешто сомнително. Заспале и гасот истекол и ги задушил. Утрото, без да се посомневам, отидов рано на работа. После тоа станал и татко ми и излегол од дома бидејќи имал некои обврски. Кога се вратил дома и седнал да јаде, сфатил дека нешто не е во ред, дека не може да го слушне ниту Игор, ниту Бранкица. Кога влегол во собата, ги нашол мртви“, раскажува видно потресениот млад човек.

Тој рече дека татко му веднаш повикал полиција и брза помош, но дека не сакал да го потресе додека бил на работа.

„Дека брат ми и снаа ми се мртви дознав дури кога ме сретна на улица. Во куќата имало уште многу полицајци, истражувале. Брзата помош не можела да помогне, тие починале во текот на ноќта. Ги погребавме пред два дена во селото Суботинац од каде што сме. Голема тага, сакаа да живеат, да станат родители. Тие беа во брак три години и пред извесно време ја започнаа процедурата за ин витро оплодување“, изјави Саша.

Според него, трагедијата можела да биде уште поголема доколку случајно нивниот татко влегол во собата со запалена цигара. Сигурно, додаде тој, ќе имало експлозија бидејќи просторијата се уште била полна со плин.

Тој рече дека неговиот сега починат брат и тој изминатите години многу се мачеле да обезбедат пристојни услови за живот во куќата што ја изградиле нивните родители.

„Кога се преселивме од Суботинац во 2016 година, куќата немаше покрив, само плоча, а прозорците беа стари, дрвени. Земав кредит, ставив покрив, ПВЦ столарија. Сè уште немаме струја, па користиме соларни панели, но го започнавме процесот на легализација за да можеме да се приклучиме на мрежата. Во собата на брат ми и снаа ми ставивме шпорет на дрва, но тие веднаш рекоа дека нема да се греат така, дека ќе се греат на плин затоа што е поефтино и поекономично“, изјавил Саша. .

Соседите на несреќните луѓе се уште се во неверување дека ваква несреќа можела да им се случи на Бранкица и Игор. Велат дека често ги гледале, особено Игор бидејќи работел во тутунски комбинат, па секој ден одел на работа.

Од полициската управа во Ниш потврдија дека нема сомнителни околности во случајот со смртта на брачните другари.

Тие биле погребани во средата на селските гробишта во Суботинац.

Според наредба на обвинителството, обдукцијата потврдила дека се задушиле со јаглерод моноксид.

Нивните тела во понеделникот околу 13 часот ги пронашол роднина бидејќи не се јавувале на телефон, објави Телеграф.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата