Столтенберг во Косово: НАТО ќе направи сѐ за да не се повтори насилството од мај и од септември

20.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Столтенберг во Косово: НАТО ќе направи сѐ за да не се повтори насилството од мај и од септември

Тој додаде дека НАТО го разгледува своето воено присуство на Западен Балкан.

Столтенберг по средбата со претседателката на Косово, Вјоса Османи истакна дека Алијансата ќе направи се што е неопходно за да осигури безбедна средина за сите луѓе во Косово.

Столтенберг наведе дека Алијансата ќе направи се за да не се повтори насилството што беше забележано во мај во Звечан, како и во Бањска на 24 септември.

- Насилството во Косово е неприфатливо. Затоа го зголемивме присуството со уште 1.000 војници, што е најголемото засилување на НАТО во претходната деценија, посочи Столтенберг.

Тој додаде дека НАТО не е истражен орган, а прашањето за Бањска е работа на косовската полиција и на  ЕУЛЕКС. Столтенберг посочи дека очекува одговорните да бидат изведени лицето на правдата.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата