Со автоматско оружје мигранти ја нападнале заедничката гранична патроли на Србија и Унгарија!

27.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Со автоматско оружје мигранти ја нападнале заедничката гранична патроли на Србија и Унгарија!

По граничниот инцидент се огласи претседателот на Унгарија Виктор  Орбан со итно соопштение!

Унгарскиот претседател истакна дека насилството меѓу мигрантите е во пораст и дека заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија била нападната со автоматско оружје.

Орбан на социјалната мрежа „Х“ потенцираше дека е време сите да се соочат со вистината дека бриселскиот договор пропаднал во оваа работа.

– Насилството меѓу мигрантите е во пораст. Пред три ноќи беше нападната заедничката гранична патрола на Унгарија и Србија, со автоматско оружје. Со ова мигрантите го преминаа Рубикон. Време е да се соочиме со фактите: бриселскиот пакт за миграција пропадна – напиша Орбан.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата