Службената Влада на Грција ќе положи свечена заклетва

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Службената Влада на Грција ќе положи свечена заклетва

Министрите од службената и привремена Влада на Грција, денеска ќе положат свечена заклетва во Претседателската палата во Атина, по што ќе следи и примо – предавање на функциите во Министерствата, јави дописничката на МИА од Атина.

Новата Влада, која има мандат од еден месец и ќе треба Грција да ја одведе на избори на 25 јуни, брои 20 министри, а на позицијата премиер дојде претседателот на Судот на ревизори Јоанис Сармас

Почесниот амбасадор Василис Каскарелис, кој е поранешен постојан претставник на Грција во ОН, во НАТО, како и во ЕУ, но и поранешен амбасадор во САД ќе биде министер за надворешни работи на Грција

Поранешниот заменик -министер за одбрана Алкивиадис Стефанис се враќа во истото Министерството но овој пат како министер за одбрана, а во Министерството за финансии доаѓа заменик- гувернерот на Банката на Грција Теодорос Пелагидис,

Новинарот од државната телевизија ЕРТ Илиас Сиакандарис е новиот владин портпарол.

Привремен претседател на грчката Влада Јоанис Сармас, вчера положи свечена заклетва, по што се сретна со, сега веќе поранешниот премиер Кирјакос Мицотакис, со што и официјално ја презеде функцијата.

Мицотакис му предаде обемен материјал со, како што рече, клучни и корисни податоци за поврзани со работата на Владата и функцијата на државата.  

-Би сакал да ја искористам оваа прилика да ви предадам прилично обемен коверт кој вклучува низа податоци кои верувам дека ќе ви бидат корисни, како што се збирна презентација на функциите и резултатите од претседавањето со Владата, спроведениот план на владината политика за 2023 година, детална белешка за меѓународните обврски на земјата, како и критичните оперативни датуми од следниот квартал како и годишните акциони планови на министерствата, објасни Мицотакис.

Привремениот премиер на Грција истакна дека неговата Влада има надлежност да се спроведат законите до одржувањето на новите избори.

-Оваа Влада ќе биде службена влада, која секако ќе ги има сите овластувања, но само овластувањата да го спроведува законот додека овде, во Премиерската пала, не се врати оној кој ќе произлезе од волјата на народот. Привремениот премиер, врховен судија, многу добро знае дека тоа е само за организирање на изборите и за продолжување на функционирањето на извршната функција на државата,без да има прекин, истакна Сармас.

По изборите во неделата, ниту една од партиите не го обезбеди потребното парламентарно мнозинство за формирање Влада, а откако беа исцрпени сите уставни одредби беше формирана службена Влада која има една и единствена цел, да ја одведе Грција на нови избори закажани за 25 јуни. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата