Шоле: Приштина итно да се вклучи во дијалогот со Белград

19.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Шоле: Приштина итно да се вклучи во дијалогот со Белград

Шоле на социјалната мрежа Х (Твитер) објави дека во Њујорк разговарал со претседателката на Косово, Вјоса Османи, за деескалација на тензиите на Косово  и „итно вклучување во дијалогот што се води со посредување на ЕУ за нормализација на односите со Србија“.

„Добар разговор со претседателката Вјоса Османи за нашата заедничка посветеност на евроатлантската иднина на Косово, потребата од деескалација на тензиите и итен ангажман во дијалогот што се води преку ЕУ со цел нормализирање на односите со Србија – што е клучот за регионалната стабилност и интеграцијата во ЕУ“, рече Шоле. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата