Се огласи сопругата на чичкото кој си ја уби внуката (11) во Грција: Да скапе во затвор

15.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Се огласи сопругата на чичкото кој си ја уби внуката (11) во Грција: Да скапе во затвор

Таа посочува дека во случајот со силувањето на малолетно девојче од 2017 година, сите во селото, вклучително и таа, верувале дека тој е невин, но дека по ова кривично дело „може да скапе во затвор“.

Зборувајќи за медиумите за тоа што некој им ја запалил куќата пред погребот на малата Василики, вели дека е среќа што во тој момент немало деца во куќата.

"Мајка ми ми кажа дека куќата е во пламен. Ми се јави веднаш по погребот. Не знам ни кој го направил тоа и кога. Очигледно таму биле две лица и ја запалиле. Целиот преден дел од куќата е уништен“, вели сопругата на осомничениот.

Таа додава дека не знае каде ќе живеат таа и децата во иднина и признава дека порано го напуштила селото бидејќи се плашела од одмазда за убиството на Василика.

Таа изјавила и дека повеќе не сака ништо да има со сопругот.

„Кој би сакал да биде во врска со него? Многу луѓе ме обвинуваат, можеби се во право, рекоа дека сум луда. Да, секако дека знаев за тоа силување во 2017 година, бидејќи против него беше покренато обвинение. Имаше и пресуда, но јас, како и сите во селото, верував дека е невин“, вели сопругата на осомничениот.

Таа посочува дека неколку пати разговарала со адвокатот на нејзиниот сопруг, кој успеал да го ослободи додека се чекала одлуката на Апелациониот суд. Претходно казната му била намалена од 18 на девет години затвор.

„Беше слободен чекајќи ја одлуката на Апелациониот суд, јас се уверив во неговата невиност... Ниту едно дете не треба да го доживее тоа што го доживеа малата Василика. Јас и Јулија (мајката на убиеното девојче) сме како сестри, неразделни сме од детството. Сè уште ја сметам за сестра и секогаш би сакала да бидам со неа, за да не го помине сето тоа сама“, рече сопругата на осомничениот за убиството на Василика.

"Не сакам да го видам сопругот, се надевам дека ќе скапе во затвор. За мене тој веќе не постои. Само кога ќе го слушнам "твојот сопруг" полудувам од гнев. Веќе им кажав на постарите деца дека нивниот татко веќе не постои. Дека е мртов поради тоа што ѝ го направи на нашата Васка“, рекла жената, пренесува Прототема.

Да потсетиме, малата Василика исчезна во неделата навечер, а нејзините родители го пријавија нејзиното исчезнување ноќта меѓу неделата и понеделникот и беше активиран килибарниот аларм. Девојчето во понеделникот било пронајдено мртво на нива со убодни рани. А полицијата набрзо го уапсила и нејзиниот чичко (37), поради сомнение дека го извршил убиството.

Имено, безбедносните камери во неделата околу 20 часот го снимиле девојчето како влегува во неговиот автомобил и оттогаш и се губи секаква трага. На рочиштето, осомничениот признал дека во неделата се сретнал со Василика во пекара и дека ѝ предложил да се сретнат, бидејќи имал намера да има секс во возилото.

Но, кога вечерта го побарал тоа од девојчето и тргнал кон неа, таа почнала да се брани и се заканувала дека ќе им каже на родителите. Потоа, како што самиот признал, се фатил за шрафцигер и на детето му нанел бројни повреди во пределот на вратот и грбот. Со шрафцигер ја прободел малата Василика точно во срцето.

Потоа безживотното тело на девојчето го фрлил на нива и заминал дома. Утрото наводно отишол на работа, а цело време ги тешел родителите на Василика кои верувале дека нивната ќерка е киднапирана. Тој дури објавил и апели на социјалните мрежи да се најде Василика.

Инаку, тој во 2017 година бил осуден за силување на 14-годишно девојче, наводно роднина на таткото на Василика, но бил пуштен од затвор во очекување на одлуката на Апелациониот суд. Токму на овој случај мислеше неговата сопруга кога рече дека мисли дека нејзиниот сопруг е невин.

Да потсетиме, малата Василика беше погребана во средата во родното село, а стотици луѓе ја испратија во вечниот дом. Нејзините пријатели и учителки не можеле да ги задржат солзите, а наставничката се простила од неа со трогателни зборови.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата