Преку Меџитлија сообраќајот за автомобили се одвива регуларно

9.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Преку Меџитлија сообраќајот за автомобили се одвива регуларно

Сообраќајот на автомобили од и кон Македонија преку граничниот премин Ники (Меџитлија) од грчка страна се одвива регуларно, а земјоделците во рамките на нивната четиричасовна блокада, ја затворија границата само за товарни возила, кои во најголемиот дел се камиони што пренесуваат лигнит, јави дописничката на МИА од Атина. 

Според информациите на МИА, земјоделците од северозападна Грција блокадата ја најавија за периодот од 12 до 16 часот по локално, односно од 11 до 15 часот по македонско време, а кусо по почетокот на блокадата автомобилите поминуваа без проблеми, иако сообраќајот бил со намален интензитет во споредба со претходните денови. 

Грчката државна телевизија ЕРТ објави дека земјоделците кои се собрани на граничниот премин паралелно ќе ги информираат возачите и патниците за нивните барања. 

Земјоделците во Грција, на состанокот во средата одлучија да започнат со симболични блокади на патиштата, автопатите и граничните премини, а паралелно побараа средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, која ќе се одржи во вторник. 

Освен блокадата на граничниот премин Ники (Меџитлија) кон Македонија, засега не се најавени блокади на другите гранични премини кон соседните земји на Грција. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата