Почина едно од трите ранети деца во пукањето во основно училиште во Финска

2.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Почина едно од трите ранети деца во пукањето во основно училиште во Финска

Други две 12-годишници се тешко повредени, соопшти полицијата.

Службите за итни случаи уапсија еден 12-годишен ученик пред училиштето. Осомничениот сторител со себе имал огнено оружје. Полицијата соопшти дека апсењето поминало без проблеми.

Од јавноста беше побарано да се држи подалеку од областа додека полицијата продолжува со истрагата во основното училиште во областа Виертола во Вантаа, на југот на Финска, потсетува ДПА.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата