Пленковиќ потврди: Ќе ја предводам листата на ХДЗ за изборите за Европскиот парламент

22.04.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Пленковиќ потврди: Ќе ја предводам листата на ХДЗ за изборите за Европскиот парламент

Пленковиќ ова им го кажа на новинарите при доаѓањето на седницата на Претседателството на ХДЗ, пренесе Телеграф.

Коментирајќи ги изјавите на опозиционерите дека тоа е негово бегство во Брисел, Пленковиќ рече дека не е, и дека, како што наведе, тоа е само победничката листа на оние кои навистина работат за Хрватска во Европа.

Потпретседателот на актуелната влада и министер за одбрана Иван Анушиќ изјави дека досега имало неформални разговори за парламентарното мнозинство, дека ќе ги отворат сите опции и ќе се обидат што поскоро да формираат влада.

На прашањето кој ќе биде со него во преговарачкиот тим, Анушиќ рече дека се уште ништо не е дефинирано. „Се уште нема преговарачки тимови, ниту нешто е комплицирано“, изјави Анушиќ.

Анушиќ во пресрет на седницата на Претседателството на ХДЗ изјави дека се воделе само неформални разговори и дека тие ќе продолжат до почетокот на преговорите.

На прашањето дали ќе го надмине тоа што Движењето Татковина се уште не ја сака СДС  во коалицијата, тој одговори дека сѐ е прашање на преговори и разговори.

„Едноставно, во овој момент што било да се каже пред почетокот на официјалните преговори би било несериозно од мене“, рече тој и додаде: „Да почекаме. Сѐ ќе биде добро. Ќе разговараат, ќе се отворат сите опции и ќе се обидат што поскоро да се формира влада“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата