Кушнер во дводневна посета на Косово

11.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Кушнер во дводневна посета на Косово

Кушнер ќе има средби со претседателката Вјоса Османи и премиерот Албин Курти.

На 12 јуни на свечена седница ќе се обрати и во Собранието на Косово. Најавена е и неговата посета на Грачаница и средба со епископот Рашко-Призренски Теодосије. Кушнер беше на чело на УНМИК од 1999 до 2001 година. Тој е поранешен министер за надворешни работи на Франција./МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата