Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград го услови формирањето на ЗСО

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград го услови формирањето на ЗСО

Тој на прес-конференцијата рече дека ЗСО не може да биде услов за спроведување на договорот и дека прашањето мора да се реши во рамките на 10-те точки од Основниот договор.

„На поканата за состанокот не беше дефинирана конкретна точка на дневниот ред, туку беше кажано за планот за имплементација на постигнатиот договор. Нашиот предлог беше заснован на принципот на инклузивност, што значеше дека секоја членка треба да биде вклучена во спроведувањето План. Не го открив принципот на сеопфатност. Обврската имплементација на секој член е наведена во анексот. Тој анекс покажува дека секој член од основниот договор мора да се спроведе и дека страните мора да го спроведат“, рече Курти.

Тој рече дека на средбата со високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борела и со високиот претставник за дијалог на ЕУ, Мирослав Лајчак, било побарано веднаш да се пристапи кон преговори за членот 10.

– Јасно кажав дека не можеме да дојдеме до договор без имплементација на членовите. Јасно ви кажав дека следниот чекор треба да биде да се договориме за план за секвенционирање. На средбата не постигнавме разбирање – рече тој. /МИА

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата