Курти: Борел и Лајчак беа синхронизирани со Вучиќ на средбата во Брисел на 14 септември

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Курти: Борел и Лајчак беа синхронизирани со Вучиќ на средбата во Брисел на 14 септември

 Косовскиот премиер, Албин Курти вели дека шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел и посредникот во дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак биле синхронизирани и во координација со српскиот претседател, Александар Вучиќ на средбата во Брисел на 14 септември, јави дописникот на МИА од Приштина.

На денешната прес-конференција, на која информираше за средбата која заврши без резултати, Курти рече дека Борел и Лајчак го изложиле на сценарио кое претходно го дизајнирале со цел формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство да го стават во фокусот на основниот договор, без да предвидат спроведување на другите делови од договорите меѓу Приштина и Белград.

Курти рече дека тоа категорично го отфрлил, понудувајќи конкретен план за последователно спроведување на договорот врз основа на сеопфатниот принцип.

– Понудив конкретен предлог за целосна имплементација на основниот договор за сеопфатниот принцип, каде што се спроведува секој дел од овој договор. Меѓутоа, на средбата беше побарано од мене да преминам на преговарачки процес за изготвување на статутот на Заедницата, но јас јасно им ставив до знаење на европските претставници дека целиот договор треба целосно да се спроведе и да не се фокусира на една точка, рече Курти.

Според него, на средбата во Брисел се отиде „предалеку во напаѓање на иднината на Косово“.

– Тие отидоа предалеку во напаѓање на иднината на Косово. Во поканата за средбата не беше дефинирана конкретна точка од дневниот ред, туку таму се зборуваше за планот за имплементација на постигнатиот договор. Нашиот предлог се засноваше на принципот на инклузивност што значеше дека секој член треба да биде вклучен во планот за имплементација. Не сум јас тој што го открил принципот на сеопфатност, рече Курти. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата