„Катимерини“: Бугарија побара грчки авиони да го штитат нејзиното небо

8.06.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
„Катимерини“: Бугарија побара грчки авиони да го штитат нејзиното небо

Весникот забележува дека Бугарија е четвртата балканска земја која сака грчката авијација да го штити нејзиното небо, по Македонија, Албанија и Црна Гора.

Во опширен извештај грчкото издание „Катимерини“ известува за преговорите во рамките на НАТО меѓу Софија и Атина за заштита на бугарскиот воздушен простор во период од три месеци.

За барањето на Софија било разговарано на состанокот на Алијансата и на дипломатско ниво, пишува изданието, повикувајќи се на извор од седиштето на НАТО.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата