Грк си пресудил кога дознал дека неговата 14-годишна ќерка била силувана од Пакистанец

7.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Грк си пресудил кога дознал дека неговата 14-годишна ќерка била силувана од Пакистанец

Девојчето (14) од Крит наводно за само неколку минути била силувана од тројца мажи, а полицијата досега привела државјанин на Пакистан (38), поради сомнение дека ја силувал. Се претпоставува дека некој бил макро на девојчето и земал пари за тоа, но се уште не е откриено кој.

Наводно, истрага се води против уште 11 лица, кои треба да дадат исказ во Обвинителството.

Девојчето наводно почнало да трпи насилство во 2022 година, кога имала само 12 години. Целиот случај станал познат пред неколку дена кога пријавила Пакистанец (38) за силување. Се испоставило дека девојчето било нападнато од тројца мажи за само неколку минути, но таа тврди дека ја силувал само Пакистанецот, кој работел како дневен работник на фармата на нејзината роднина.

Останатите осомничени за сексуална експлоатација на малолетник се државјани на Грција, Пакистан и Молдавија, а сите се на возраст од 18 до 38 години. Многумина од нив, наводно, на рочиштето тврделе дека со девојчето имале односи со нејзина согласност.

Во меѓувреме се дознало дека таткото на девојчето се самоубил кога дознал за пеколот низ кој таа поминала. На местото каде што е пронајдено неговото тело полицијата пронашла проштална порака.

"Дознав што се случи со ќерка ми и не можам да го поднесам. Благодарам на полицијата за сѐ што направи. Ве молам, не го одвојувајте детето од мајката. Не можам да го поднесам ова и поради мојата депресија, решив да ме нема“, стои во прошталната порака, потврди за медиумите роднина на семејството.

Телото на мажот (50) било пронајдено минатата недела, откако бил информиран за силувањето на неговата ќерка. Претходно семејството го барало 24 часа. Тој бил пронајден во неговиот автомобил, а до него имало плинска боца со одвртен вентил.

Како што соопштија од полицијата, ниту таткото ниту мајката на малтретираното девојче не знаеле низ што поминува.

„Таа ми рече: „Тоа што го слушна е вистина, мајко! Не сака да ми каже, се срами.Само ми кажува дека слушнав сѐ што треба од полиција.Ќерко, ќе го поминеме ова заедно, не грижи се, јас сум со тебе. Сега сум твој татко и мајка“, рекла таа рикајќи во солзи во мајка, пренесуваат грчките медиуми.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата