Експлозии во Северна Митровица, нема информации за повредени

19.11.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Експлозии во Северна Митровица, нема информации за повредени

Извори од оваа област во северно Косово, населена со мнозинско етничко српско население, изјавија за медиумите дека експлозиите биле силни, но нема информации за материјална штета и повредени лица.

Се претпоставува дека рачни бомби биле фрлени кон Контролниот центар за автомобили и кај споменикот на Цар Лазар, во Северна Митровица. 

Очевидци од областа велат дека КФОР излегол на местото на настанот и дека жителите ги напуштиле угостителските објектј кои се во близина. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата