Десетина повредени во инцидентите во северно Косово

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Десетина повредени во инцидентите во северно Косово

Во моментов ситуацијата е малку смирена, но е многу тензична и се заканува да ескалира, јави дописникот на РТС.

Сирени за воздушни напади, солзавец и наводно детонации и истрели од огнено оружје денеска одекнаа во четири општини на северот на Косово, претежно населени со Срби, на денот кога градоначалници од албанска националност требаше да стапат на должност.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата