Бугарија ќе и донира на Украина неисправни советски ракети С-300

27.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Бугарија ќе и донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни возила, потврдувајќи ја промената во политиката за помош на Киев.

„Станува збор за неисправни ракети земја-воздух С-300 кои Бугарија не може да ги поправи, но може да ги користи украинската армија“, изјави претседателот на Одборот за одбрана, Христо Гаџев, не прецизирајќи го нивниот број.

Бугарија има значителни залихи на оружје

Според експертите, Украина треба да може да ги обучува или да ги користи за резервни делови. Бугарија има значителни залихи на оружје и нејзините фабрики работат со полн капацитет од руската инвазија на Украина.

Како членка на ЕУ и НАТО, но историски и културно блиска до Москва, Бугарија со месеци одбиваше да испрати каква било воена помош за Украина, но во јуни ја промени својата политика под влијание на новата проевропска влада.

Оттогаш, таа одлучи да и испрати на Украина околу стотина оклопни возила и муниција за лесно оружје од полициските резерви.

Социјалисти: Тоа е национално предавство

Но, политичарите се многу поделени во овој поглед. Новиот текст, кој го предложија три пратенички групи кои имаат 168 пратеници од вкупно 240, предизвика жестока расправа во парламентот, а гласањето се одржа зад затворени врати, што не се памети.

„Одлуката е одобрена и предметот е затворен“, изјави за јавното радио еден од претставниците на иницијативата, Дељан Пеевски.

Социјалистите рекоа дека го бојкотирале гласањето, нарекувајќи го „национално предавство“.

Бугарскиот претседател Румeн Радев, кој жестоко се противи на испраќање воена помош поради страв од ескалација, ги обвини владата и парламентот дека се однесуваат како „донатори на странски армии“ на штета на бугарските вооружени сили.

Извор: Хина

Фото: профи

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата