Techno

14 јануари 2019

Пристигнуваат нови смартфони на Samsung од Galaxy M серијата

Компанијата Samsung своите евтини смартфони од Galaxy M серијата првобитно ќе ги пласира на индискиот пазар, а потоа и на пазарите ширум светот.

Од Samsung соопштија дека уредите ќе бидат...

Oppo планира да објави камера со 10X оптички зум

Пред две години, Oppo беше присутен на MWC во Барселона, но компанијата не прикажа ниту еден смартфон на саемот. Наместо тоа, Oppo се одлучи да прикаже мобилни технологии, најавувајќи ја првата светска двојна...

13 јануари 2019

Samsung S10 Lite всушност ќе се вика Galaxy S10 E

Според најновите гласини, претстојниот Samsung телефон кој досега беше познат како Galaxy S10 Lite всушност ќе се продава под името Galaxy S10 E.

Покрај ова, за да се намалат трошоците на...

Новиот iPhone ќе има 40 проценти побрз WI-FI

Американската компанија Apple планира да ја лансира новата генерација на iPhone во 2019 година, но со специфично подобрување на неколку делови. Во прв ред, новиот модел на iPhone ќе има најнова Wi-Fi технологија,...

12 јануари 2019

Познати спецификациите на претстојниот смартфон Nokia 6

Компанијата HMD Global ја претстави актуелната Nokiа 6 пред нешто повеќе од една година, а сега е на пат нов модел.

Nokia 6 (2019) кој се нарекува и Nokia 6.2 поседува 6,2-инчен екран со засек за предната...

11 јануари 2019

Apple ќе претстави три нови iPhone модели во 2019 година

Според информациите кои ги објавија американските медиуми, оваа година ќе бидат објавени три нови модели на iPhone, од кои едниот ќе има систем од три камери на задната страна.

The Wall...

Nokia 8.1 Plus рендери покажуваат punch hole камера во 6,2-инчен екран (ВИДЕО)

Се појавија најнови рендери и CAD видео од 360 степени за Nokia 8.1 Plus, кои прикажуваат промена на правецот кога е во прашање дизајнот на Nokia телефоните – засекот е отфрлен, а наместо него, тука е punch hole...

Лансиран првиот смартфон со флексибилен екран (ВИДЕО)

Првите рецензии откриваат дека FlexPai е робустен уред со екран кој има низок квалитет во споредба со денешните стандарди, а софтверот е исто така прилично лош.

После...

10 јануари 2019

Samsung ќе го претстави Galaxy S10 на 20. февруари во Сан Франциско (ВИДЕО)

Samsung потврди дека Galaxy S10 ќе пристигне на првиот годинашен UNPACKED настан пред MWC саемот во Барселона!

Ретко кој се надеваше на ова, но Samsung нема да ги претстави Galaxy S10...

Флексибилниот смартфон на Samsung ќе го напојуваат две батерии

Минатиот месец страницата LetsGoDigital објави ексклузивен извештај за истражување на пазарот изготвен од страна на агенцијата CGS-CIMB, кој се однесува на потенцијалот на пазарот на свиткувачките телефони за...

Xiaomi го претстави смартфонот Redmi Note 7

Кон крајот на минатата година претседателот на компанијата Xiaomi, Лин Бин најави смартфон со камера од 48 мегапиксели, а сега тој уред е официјално претставен во јавност....

Apple го намалува производството на iPhone за 10 отсто

Apple побара од своите партнери на крајот од минатата година да го намалат производството на паметни телефони за 10 отсто од планираниот обем во првиот квартал од 2019 година, сопшти „Никеи“, повикувајќи се на...

9 јануари 2019

Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси

Huawei го објави највисокиот процесор во индустријата базиран на архитектурата на Advanced RISC Machine (ARM). Новиот Kunpeng 920 процесор е дизајниран да ја забрза обработката на големи збирки податоци и да врши...

8 јануари 2019

Над 30 уреди со 5G поддршка се очекуваат во 2019 година

Креаторот на мобилни чипови Qualcomm го загрева пазарот за уреди со поддршка на мрежи од петта (5Г) генерација. На изложбата CES 2019 во Лас Вегас, американската компанија објави дека ги има добиено сите можни...

Рендери на Huawei P30 откриваат три камери на задната страна и влез за слушалки (ВИДЕО)

Претстојниот Huawei P30 смартфон сега доби CAD базирани рендери, како и видео кој телефонот го прикажува од сите агли. Телефонот ќе има три камери на задната страна, во вертикално поставен систем, под кој се наоѓа...