Techno

30 јуни 2018

Во Македонија се сурфа побрзо отколку во САД

Со просечна брзина на 4Г даунлодирање од интернет на смартфон од 30,5 мегабити восекунда во четвртото тримесечје од 2017 година, Македонија се најде на 16. место меѓу88 земји во светот.Според истражувањето на „Опен...

27 јуни 2018

Audi официјално го претстави A1 Sportback

Чекањето е завршено, Audi го претстави моделот A1 Sportback кој изгледа одлично. По тизер кампањата Audi ја претстави втората генерација на моделот A1 Sportback. Од германскиот гигант наведуваат дека овој автомобил...

26 јуни 2018

Ауди тестира летечки автомибили

Германската влада на Ауди му дозволи да тестира модел на летечко такси возило во воздушниот простор над градот Инголштат.

Ауди заедно со Аибрус веќе го претставија концептот на летечко такси ,,Pop Up Next" ,...

23 јуни 2018

Фејсбук ви нуди заработка ако имате група

Фејсбук најави дека почнува со пилот проект чија цел е наплаќање на членството во групите на оваа социјална мрежа.

Тоа значи дека основачот и извршниот директор Марк Цукерберг ги измами корисниците кога рече...

WhatsApp наскоро ќе престане да работи на овие смартфони

Ако користите популарни мобилни апликации за комуникација, веројатно имате инсталирано WhatsApp на вашиот уред. Ако одговорот е позитивен, треба да знаете дека постојат промени што нема да дозволат некои паметни...

16 јуни 2018

HUAWEI Cloud PC го внесува Windows10 во смартфоните

Huawei неодамна ја објави GPU Turbo технологијата, а компанијата, исто така, откри дека дел од идната надградба ќе биде и нова облачна компјутерска функција. Немавме поим што значи последното, но благодарение на...

12 јуни 2018

Сите ќе добијат нов Gmail – стариот наскоро ќе биде згаснат (ВИДЕО)

На почетокот од оваа недела од Google најавија дека новиот Gmail од јули ќе биде достапен за сите корисници, а до октомври стариот целосно ќе биде згаснат.

Новиот Gmail моментално е достапен во таканаречена...

НАЈСКАПИОТ МОТОР НА СВЕТОТ, декориран со 360 дијаманти (ВИДЕО)

Луксузен швајцарски произведувач на часовници и накит, Bucherer, се здружил со произведувачи на мотори по мерка, Bundnerbike, за да креираат уникатен чопер, за кој компанијата тврди дека е најскапиот мотор на...

9 јуни 2018

Сокриј ги твоите пораки од Вибер

Вибер ја користиме сите, како едноставна апликација за видео и текстуален чет.Дали знаевте дека може да ги сокривате пораките?

Ако се сомневате дека некој виго зема телефонот без дозвола, може едноставно да...

7 јуни 2018

Исклучуваме се кога грми, но што да правиме со мобилниот?

Она што е познато е задолжително да ги исклучиме од струја електронските уреди како што се радиото, телевизорот, компјутерите, како и апаратите за домаќинство кога има невреме. Меѓутоа,што треба да се направи со...

5 јуни 2018

Имате Хонда, а сакате Ламборџини? Има решение (ВИДЕО)

Екипата на автомобилски ентузијасти од Мумбаи трансформираа Honda Accord Coupe во реплика на Lamborghini Aventador.

На интернет можете да пронајдете многу видео снимки од најразлични реплики на...

30 мај 2018

Оваа земја ќе го ЗАБРАНИ користењето на фејсбукот на еден месец, а причината ...

Мештаните од една земја во југозападен Пацифик, ќе мораат да заборават на употребата на „Фејсбук" на некое време. Папуа Нова Гвинеја планира да ја исклучи оваа социјална мрежа на еден месец, за да се искоренат...

27 мај 2018

Ви кочи WiFi-то? - Некој ви користи од вашиот интернет, а има и начин да го откриете!

Поголем дел од WiFi рутерите имаат вклучена заштита во почетните поставки. Ако ја погледнете листата со мрежи достапни во ваша близина, веројатно повеќето се заклучени. Сепак, некои рутери емитуваат отворена,...

26 мај 2018

Фејсбук и Твитер ги менуваат правилата за политичко рекламирање

Социјалните мрежи Фејсбук и Твитер синоќа објавија дека ги менуваат своите правила за политичко рекламирање.

Твитер соопшти дека од сега огласувачите на политички реклами во САД ќе треба да се идентификуваат...

25 мај 2018

БМВ го провоцира Мерцедес

На најновата реклама која што е објавена на официјалниот профил на БМВ на Фејсбук, може да се видат три SUV модели на Мерцедес, по што се појавува новиот Х2 на БМВ, а возачот на БМВ-то испушта микрофон како вид на...