Techno

15 ноември 2018

Huawei го најави новиот Honor 10 Lite

Во постот на страниците на кинеската микроблогинг платформа Weibo, филијалата на Huawei го најави датумот на претставување на својот нов модел Honor 10 Lite.

Обелоденетите податоци, меѓутоа,...

iPhone X се запалил во текот на надградбата на iOS 12.1

Човек со име Рахел Мохамад, кој живее во државата Вашингтон му се обрати на Apple преку Twitter, соопштувајќи му дека неговиот iPhone X експлодирал, додека го апдејтувал уредот на iOS 12.1. Според Мохамад, неговиот...

14 ноември 2018

Повторно намалени предвидувањата за продажбата на iPhone XR

Познатиот аналитичар Ming-Chi Kuo се враќа со нова прогноза што се однесува до компанијата од Купертино.

Се чини дека Apple многу ја прецени побарувачката за својот iPhone XR модел, што...

Huawei трет најголем производител на таблет уреди, Apple и натаму води

Глобалниот пазар на таблет уреди годинава ќе регистрира пад во продажбата за 4,3 отсто на годишно ниво, на 145,5 милиони парчиња, прогнозираат аналитичари на „ТрендФорс“, кои тврдат дека главна причина за овие...

Познати нови детали за следниот Samsung Galaxy S10

Гласините за новиот премиум телефон на корејскиот Samsung кружат веќе некое време. Досега можеше да се слушне и прочита дека следниот флегшип модел S10 ќе го поддржува 5G стандардот, ќе има три камери на задната...

Ulefone Power 5S – смартфон што се полни еднаш месечно

Ulefone Power 5S се приклучува на редицата поголеми смартфони, откако производителот одлучи да им понуди на своите корисници одличен сет на функции: голем 6-инчен дисплеј, 13.000 mAh батерија која обезбедува до...

13 ноември 2018

Барате смартфон со моќна батерија? Ова се најдолготрајните модели годинава

При купување на нов паметен телефон, траењето на батеријата е помеѓу поважните, ако не и најважните мерила? Еве преглед на смартфоните претставени оваа година со батерии со капацитет од 4000 mAh и поголеми.

...

Samsung го претстави Galaxy J4 Core: 6-инчен екран и 3300mAh батерија

Откако пред неколку дена протекоа информации, Samsung сега и официјално го објави Samsung Galaxy J4 Core. Во прашање е вториот Android Go смартфон на Samsung, кој веројатно ќе биде добро прифатен на пазарите во...

Intel го претстави првиот 5G модем што може во 2020. да се најде во iPhone

Intel соопшти дека силиконскиот 5G чип може да понуди многу јасни унапредувња во силата, големината и прилагодливоста. И навистина, новиот 8165 5G модем теоретски поддржува пикови на брзина и до 6 гигабити во...

12 ноември 2018

Apple бесплатно ќе ги замени проблематичните екрани на iPhone X и SSD на MacBook Pro

Доколку имаат проблеми со екраните, корисниците на iPhone X ќе имаат право на бесплатна замена, се вели во соопштението на Apple.

Apple покрена програма за замена на екраните на iPhone X кои...

OnePlus ќе претстави 5G уред на почетокот на 2019 со нов дизајн и брендинг

Уште во јуни оваа година, Извршниот директор на компанијата One Plus, Пит Лау изјави дека компанијата веќе преговара со американските провајдери на мобилните компании за воспоставување на 5G мрежа и prviot 5G...

Apple патентираше iPhone со камера под дисплејот

Неодамна имавме прилика да видиме неколку патенти на компаниите Samsung, LG, Huawei и Oppo, а сите опишуваат телефони со екран кој ја прекрива целата предна страна и имаат камера сместена под дисплејот. Ова секако...

Samsung официјално го претстави новиот смартфон на преклоп

Samsung го официјализираше својот нов премиум телефон на превиткување, како модел со ознака W2019.

Уредот е опремен со два AMOLED екрана, па можно е да го користите и без отварање.

И...

11 ноември 2018

Колку би чинел секој модел на iPhone доколку е претставен денес?

Дали виновник за цените е инфлацијата или желбата на Apple за што поголема заработка?

Кога беше претставен првиот iPhone во 2007. година, основната верзија со 4 GB простор за складирање...

Патент сугерира дека Huawei разгледува отвори во екранот

Годината на заминување, без сомневање, беше во знакот на засекот во екранот (notch), а изгледа дека 2019. година ќе ги донесе отворите во екранот како нов тренд. Само неколку дена откако Samsung го најави својот...