Данските политичари ги сметаат извештаите дека американскиот претседател Доналд Трамп покажува интерес за купување на Гренланд – автономна данска…

Индонезискиот претседател предложи денеска главниот град да се пресели од пренаселената и загадена Џакарта, која има 10 милиони жители, на…

Данските политичари денес ја исмеваа идејата Копенхаген да го продаде Гренланд на Вашингтон, откако американскиот претседател Доналд Трамп,…

Азиски и европски морнари биле киднапирани во четвртокот од брод во Гвинејскиот Залив, во близина на јужното камерунско пристаниште Дуала, изјави…

Милано ја забрани работата на компаниите што изнајмуваат електрични тротинети сè додека не се утврдат јасни правила за користење на тоа превозно…

Северна Кореја ги прекина понатамошните преговори со Јужна Кореја и за тоа го обвини „дејствувањето на Јужна Кореја“, објави Би-би-си.

Скиците за „Малиот принц“ изработени од францускиот писател и пилот Антоан де Сент Егзипери се пронајдени во стара куќа на северот на Швајцарија,…

Во Националниот парк Банф, Канада, волк ги нападнал камперите и се обидел да одвлече еден човек, соопштија од „Паркови на Канада“.

Тие…

Американски осуденик на смрт, кој се изјаснил дека сака да умре на електричен стол, е егзекутиран доцна синоќа во американската сојузна држава…

Во Латинска Америка првпат се појави гливична болест која ги напаѓа бананите од видот кавендиш, сооптшија властите, пренесе Би-би-си.

Се…

Најмалку едно лице загина, а 49 се повредени откако тропска бура ја зафати јужна Јапонија, јавува „Би-би-си“.

Во Лагос уапсена е жена која била снимена како го тепа 10-годишниот син, потоа го затвора во кафез за кучиња, објави Си-ен-ен. Жената била фатена…

Ќерката на британската милионерка Рејчел Клахер, Џоси (18), беше пронајдена мртва во базенот на вилата во Мајорка, по ноќта помината во град со…

Новозеландската полиција трага по напаѓачот кој утрово убил еден австрaлиски турист на спиење, во северозападната област Ваикато.

Полицијата…

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а ваквата можност ја…

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул, со што…