13 Dec 2019

Европските лидери на самитот во Брисел се согласија да ги продолжат економските санкции кон Русија за уште шест месеци, односно до крајот на јули…

13 Dec 2019

Лидерот на британската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека нема да ја предводи партијата на следните избори по разочарувачката ноќ.…

13 Dec 2019

Американскиот Сенат денеска одобри резолуцијата со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги признава…

13 Dec 2019

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа…

13 Dec 2019

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели, е поинаква…

13 Dec 2019

Сушата и поплавите во Јужен Судан предизвикаа политичка нестабилност и закана од глад за околу 5,5 милиони жители, соопшти Светската програма за…

13 Dec 2019

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено…

12 Dec 2019

Излезната анкета предвидува дека Конзервативната партија ќе победи на општите избори во Велика Британија со големо мнозинство.

Партијата се…

12 Dec 2019

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори, додека…

12 Dec 2019

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште не е утврдено кои се…

12 Dec 2019

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска држава кои се од белгиска…

12 Dec 2019

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица, вработени на Универзитетот во Бафало во САД, поради прекршување на условите за издавање визи.

12 Dec 2019

Парламентот во Грузија ја прекина работата на четири часа откако во објектот била испрскана супстанца со непријатен мирис. Претседателот на…

12 Dec 2019

Либиските власти го отворија главниот аеродром во престолнината Триполи, кој пред три месеца беше затворен поради жестоките борби.

12 Dec 2019

Пожарот на рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ е локализиран, а утврдено е дека причина за огнот е изведување заварувачки работи во првата…

12 Dec 2019

Берлин ја потврди својата поддршка за рускиот гасовод и покрај заканата од нови санкции на САД против европските фирми вклучени во проектот,…