Свет

17 јануари 2019

Трамп: Го поддржувам НАТО 100 отсто, но земјите треба повеќе да придонесат

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека стопроцентно го поддржува НАТО, но повтори дека другите земји-членки треба да ги зголемат воените трошоци.

„Ќе бидеме со НАТО 100 отсто, но земјите членки треба...

За нов референдум за брегзит би била потребна година

За организирање на нов референдум за членство на Велика Британија во Европската Унија би била потребна една година, според насоките што им беа претставени вчера на пратениците, напиша на Твитер новинар на британски...

Сопругот на кралицата Елизабета доживеал сообраќајка возејќи „ренџ ровер“

Принцот Филип, 97-годишниот сопруг на британската кралица, Елизабета Втора, доживеал сообраќајна несреќа во источна Англија, соопшти Бакингемската палата, пренесе „Ројтерс“.

Се наведува дека војводата од...

Берлускони се враќа во политиката: Се кандидира за Европскиот Парламент

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони, кому му истече забраната за извршување на јавна функција, соопшти дека се кандидира во рамки на неговата партија „Форца Италија“ за мајските избори во Европскиот...

Катар донира оклопни возила на Сомалија

Катар донира 68 оклопни возила на Сомалија во четвртокот, изјави Министерството за одбрана на Катар, што претставува знак дека Доха се бори за влијание во оваа земја со својот ривал Обединетите Арапски Емирати....

Иран побара ослободување на иранската новинарка приведена во САД

Портпаролот на Министерството за надворешни работи во Иран во средата повика на итно ослободување на новинарката уапсена во САД додека работела за иранската национална телевизија на англиски јазик.

„Го...

Бурунди ќе го промени својот главен град

Парламентот на Бурунди изгласа поместување на главниот град од Буџумбура во Гитега, кој всушност бил античкиот главен град на оваа држава.

Гласањето се одржа во средата, а спикерот на парламентот изјави дека...

Германија ја натера Кина да го отвори финансискиот сектор

Германија и Кина се обидуваат да најдат начин да го подобрат пристапот до пазарите на нивните банки и осигурителни компании, изјави германскиот министер за финансии, кој ги пофали плановите на Кина и САД за...

Данска ја прекина продажбата на оружје во ОАЕ

Данска ја запре продажбата на оружје за Обединетите Арапски Емирати поради улогата на Емиратите во хуманитарната криза во Јемен, пренесуваат локални медиуми.

Министерот за надворешни работи, Андерс Самуелсен...

Канаѓанин киднапиран во Буркина Фасо

Канадски државјанин во вторникот беше киднапиран во Буркина Фасо, објавија од Министерството за безбедност на земјата.

Десетина вооружени лица, за кои Министерството верува дека се терористи, го киднапирале...

Заврши експериментот на Кина за одгледување растенија на месечината

Првото растение што успеа да никне на месечината најверојатно веќе е мртво, во четвртокот рекоа кинеските научници.

Само неколку дена откако Кина објави дека семето памук што го засадиле никна и со тоа...

Поранешен телохранител и соработник на Макрон во притвор

На поранешниот телохранител и советник за безбедност на францускиот претседател Емануел Макрон, Александер Беналу, му е одреден притвор во рамки на истрагата за тоа дека користел дипломатски пасоши и откако беше...

Во Белгија ученици не одат на часови за да протестираат против климатските промени

Повеќе од 10.000 ученици во Белгија денес не одат на училиште за да присуствуваат на протест против климатските промени.

Демонстрантите маршираа на ладно време и дожд, а агенцијата АП објави дека присуството...

Спорна скулптура од распетието ќе биде отстранета од израелски музеј

Музејот во израелскиот град Хаифа ќе ја повлече контроверзната скулптура која ја претставува маскотата на Мекдоналдс, распната како Исус на крст, откако реагираше христијанското малцинство во таа земја.

...

Фејсбук укина 364 налози на „Спутник“ поради лажни вести

Компанијата Фејсбук денеска соопшти дека во рамки на најновите напори во борбата против лажните вести, укинала стотина налози, страница и група. Претставник на компанијата Натаниел Грејчеррекол дека 364 налози биле...