15 Jan 2021

Бројот на лица заразени со коронавирус во Германија надмина два милиони, додека бројот на смртни случаи од последиците од оваа инфекција достигна…

15 Jan 2021

Русија ја започнува постапката за повлекување од Договорот за отворено небо поради недостаток на напредок во врска со отстранувањето на пречките…

15 Jan 2021

Капацитетот на Унгарија за вакцинација значително ги надминува залихите со вакцини, изјави премиерот Виктор Орбан.

Тој додаде дека процесот…

15 Jan 2021

На три Полјачки им се суди за навреда на верските чувства поради поставување на транспаренти на кои е претставена најсветата полска икона на…

15 Jan 2021

Патниците што доаѓаат во Франција од земји што не се членки на Европската Унија веќе нема да можат да влезат во земјата со негативен резултат на…

15 Jan 2021

Рускиот специјалист за особено опасни инфекции, доктор на медицински науки Владислав Жемчугов, рече дека не очекува нов бран на коронавирусот…

15 Jan 2021

Граѓаните на општината Чиапас во Мексико решиле да преземат радикални мерки против нивниот градоначалник и да го врзат…

15 Jan 2021

Речиси 1.500 мутации на коронавирусот се откриени во Русија, изјави Ана Попова, директорка на руската Федерална служба за фитосанитарен надзор и…

15 Jan 2021

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во петокот изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори дали може…

15 Jan 2021

Паметните часовници во Русија може да се третираат како специјални технички уреди чиј увоз на територијата на Руската Федерација е ограничен,…

15 Jan 2021

Идниот претседател на САД, Џозеф Бајден, го претстави предлогот на стимулативниот пакет, наведувајќи дека се потребни смели инвестиции за да се…

15 Jan 2021

Официјални лица во Кина објавија најголем број нови дневни случаи на Ковид-19 во последните 10 месеци, а поради тешката епидемиолошка состојба на…

15 Jan 2021

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на…

15 Jan 2021

Најмалку осум лица се повредени во несреќа во Њујорк кога автобус слета од надвозник во Бронкс.

15 Jan 2021

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против…

15 Jan 2021

Најмалку 30 лица загинаа, а стотици се повредени во земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала што го погоди индонезискиот остров…