Кина најави нови царини на американскиот увоз во вредност од 75 милијарди долари, возвраќајќи му на Вашингтон со иста мерка во спорот што веќе со…

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе допатува во еднодневна официјална посета во Русија на 27 август каде со неговиот колега Владимир Путин…

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја.

Најголемата шума на…

Oсумгодишното момче кое претходно неделава се возеше по германските автопати во возилото на неговата мајка по што беше укорено, сега повторно го…

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се…

Во експлозија на Западниот брег, за која Израел ја обвинува Палестина, убиена е 17-годишна девојка, а нејзините татко и брат се ранети, соопштија…

Милијардерот Дејвид Кох, бизнисмен, политички активист и главен донатор на конзервативното движење и образовни групи, почина на 79 години.

Во Шпанија почина уште едно лице од бактеријата листерија, која ја доби преку консумирање на заразено свинско месо, што е втор смртен случај од…

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговараа за формирање на уставна комисија на Сирија која ќе…

Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ денеска ќе исплови од арктичкото пристаниште Мурманск на пад долг 5.000 километри до североисточен…

Европската унија го поддржува предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон прашањето за пожарот во Амазонија да се постави на агендата на…

Најмалку 30 лица се пријавени како исчезнати откако се запали ферибот во близина на островот Јава во Индонезија.

Во моментот на несреќата,…

Научниците од универзитетот Кембриџ користеле наномашини – микроскопски мали роботи, за да создадат вештачка кожу која која ја менува бојата на…

Двајца израелски Арапи се уапсени и обвинети за терористичка обука и заговор за извршување убиство во име на терористичката група Исламска држава…

Во 2015-та година, на 4-годишниот Андреј Семилет му бил диjaгностициран рaк на кpвта. За ова сериозно забoлyвање потребно е cкапо лекyвање, кое…

Археолозите кои работат на ископини на северниот брег на Галилејското Море тврдат дека ги откриле урнатините на легендарната населба Витсаида,…