27 Jan 2020

Во Турција заврши спасувачката операција по земјотресот во петокот, во кој загинаа 41 лице.

Акцијата беше стопирана кога службите за итни…

27 Jan 2020

Каталонскиот регионален парламент му го одзеде пратеничкото место на претседателот на провинцијата Квим Тора бидејќи не ги почитувал шпанските…

27 Jan 2020

Земјотрес со јачина од 5,4 степени ја погоди денеска провинцијата Фарс во јужниот дел на Иран.

Земјотресот е регистриран во близина на…

27 Jan 2020

Во Пекинг, главниот град на Кина, денеска е забележан првиот смртен случај од новиот коронавирус, јави државната ТВ станица „Ц ЦТВ“.

Станува…

27 Jan 2020

Во Турција запре акцијата за спасување на загинатите после земјотресот во петокот во кој досега…

27 Jan 2020

Американската армија соопшти дека ја истражува несреќата на пад на авион во Авганистан, во област што ја контролираат талибанците, пренесе АП.…

27 Jan 2020

Регионалниот парламент на Каталонија го лиши претседателот на регионот, Квим Тору, од пратеничкото место , бидејќи тој ги занемарил строгите…

27 Jan 2020

Шефот на пожарникарската служба во Алабама потврди дека има настрадани во пожарот кој зафатил најмалку 35 бродови закотвени покрај реката Тенеси…

27 Jan 2020

Авганистанската авиокомпанија „Аријана ерлајнс“ негираше дека нејзин авион со 83 патници се урнал, како што објавија бројни светски медиуми.

27 Jan 2020

Корисникот на социјалните мрежи по име Езекиел Лобо ги вџаши своите претплатници на Твитер, поставувајќи фотографија од џиновски комарец снимен…

27 Jan 2020

Адолф Хитлер фантазирал дека е Исус Христос и за второто доаѓање на спасителот, пренесува „Дејли Стар“ повикувајќи се на декласифицирани документи…

27 Jan 2020

Маж од Северна Каролина држел жена како сексуална робинка цели пет години и сега се соочува со обвиненија за трговија со луѓе.

Салвадор…

27 Jan 2020

Бројот на загинати во земјотрес во Турција се искачи на 40 лица, откако спасувачите извлекоа тело од под урнатините на куќа во градот Елазиг. Во…

27 Jan 2020

Велика Британија ќе започне со издавање визи по забрзана постапка за водечките научници и истражувачи следниот месец кога ќе ја напушти Европската…

27 Jan 2020

Терористички групи активни во северна Сирија планираат да исцнериаат напад со хемиско оружје за да го запрат напредувањето на сириската армија,…

27 Jan 2020

Португалската морнарица заплени два тона кокаин од јахта во Атлантски Океан, вреден 70 милиони евра и уапси двајца странци на возраст од 51 и 53…