Трамп и Си на самитот Г20 – можност за трговски договор

Економскиот советник на Белата куќа, Лари Кадлов рекол дека американскиот претседател Доналд Трамп ќе има работна вечера со кинескиот претседател Си Џинпинг, на претстојниот самит на Г20 во Аргентина, а ја оставил отворена можноста двете земји да постигнат трговски договор.

„Постои можност да се постигне договор и Трамп е отворен за тоа“ изјави Кадлов.

На самитот, како што пренесуваат светските медиуми, Трамп ќе се сретне и со рускиот колега, Владимир Путин. Меѓудругото, се очекува да разговараат и за спорот со Украина.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари