Судир на полицијата и демонстрантите во Каталонија

Шест полицајци завршија со повреди за време на судири меѓу група демонстранти и полицијата во градот Жирона во шпанскиот регион Каталонија.

Еден демонстрант е уапсен од страна на властите, јавуваат агенциите.

Протестите се случуваа по повод 40-годишнината од усвојувањето на шанскиот устав.

 

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари