Пукање во Келн, уапсено едно вооружено лице

Во центарот на Кел вооружен маж доцна попладнево отворил оган, а германската полиција соопшти дека вооружениот маж е уапсен. Портпаролот на полицијата изјави дека пукањето што се случило во центарот на Келн можеби е поврзано со тамошните банди, објави „Ројтерс“.

Пукањето се случило недалеку од главната железничка станица во Келн.

„Билд” објави дека биле ангажирани специјални единици бидејќи полицијата не ја отфрлила можноста дека во зградата сè уште има вооружени лица од каде што се слушнале истрели.

Полициската акција е во тек.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари