Песков: Кремељ се залага за одржување на единството на православниот свет

Одржувањето на единството на православниот свет е најпосакувана опција за Москва, рече портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков, коментирајќи за можното доделување на автокефалност на Украинската православна црква.

“Одржувањето на единството на православниот свет е несомнено најпосакувана опција за Москва и целиот православен свет”, истакна тој.

Според Песков, Кремљ внимава на итен состанок на Светиот Синод на Руската Црква во петокот.

“Алармантните извештаи за одлуките што може да ги преземе украинската црква дефинитивно предизвикуваат загриженост”, рече тој, додавајќи дека во исто време овие прашања се однесуваат на меѓуцрковниот дијалог и државата не може да се меша во тоа.

Светиот Синод на Руската Црква одржа итен состанок во Москва. Според Патријархот Московски и на цела Русија, Кирил, агендата на состанокот вклучува само едно прашање, поврзано со одлуката за обезбедување автокефалност на Украинската православна црква, направена од Цариградската патријаршија во Цариград.

Патријархот Кирил истакна дека Светиот Синод на Руската Православна Црква силно протестира против овој потег. Тој додаде дека московската Патријаршија ќе преземе одмазднички чекори во блиска иднина.

Цариградската црква издаде соопштение на 7 септември, назначувајќи двајца егзархи во Украина како чекор кон доделување автокефалност на Украинската православна црква.

Шефот на Одделот за односи меѓу Црквата и општеството на Москва, Владимир Легоида, во интервју за ТАСС изјави дека Московската Патријаршија може да ги прекине врските со Цариградската Патријаршија во случај да го легализира расколот во црквата.

Украинската православна црква во московската Патријаршија во моментов има повеќе од 12.000 парохии и 200 манастири во рамките на својата област.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари