Митинг и контрамитинг во Берлин

Припадниците на германската партија Алтернатива за Германија се собрале денеска во центарот на Берлин на митингот против Владата на канцеларката Ангела Меркел. Нивните противници пак, се собрале на контрамитинг.

Алтернативата за Германија порасна во најголема опозициска партија во оваа земја откако освои 12,6 отсто од гласовите за влез во парламентот минатата година.

Бројот на нејзините симпатизери се зголеми под влијание на се поголемото чувство на граѓаните против мигрантите и против естаблишментот.

Поврзани

Најнови вести

Коментари