Макрон ги нападна терористите во новогодишниот говор

Францускиот претседател Емануел Макрон го искористи традиционалниот новогодишен говор за да упати предупредување до екстремистичките елементи меѓу анти-владините демонстранти.

Тој вети дека ќе го сочува редот без „самозадоволство“ и дека ќе ги осуди, како што ги нарече, самоназначените портпароли за омраза.

Најмалку шест лица загинаа, а околу 1.400 беа повредени во протестите поради зголемување на данокот на горивото.

Претходно, германската канцеларка Ангела Меркел рече дека Германија мора да има поголема меѓународна улога во 2019 година.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари