Лилјак и аквариум полн со пирани – како функционира тајната и моќна служба на Путин

Руската разузнавачка служба ГРУ денес се соочува со меѓународни обвиненија за вршење на сајбер напади со големи размери, вклучувајќи го и неодамнешниот обид за хакирање на компјутерскиот систем на Организацијата за забраната на хемискиот оружје (OPCW).

И официјален Лондон ги обвини двајцата наводни членови на ГРУ за труење на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија во британскиот град Солсбери во март оваа година, користејќи видот на отров, кој содржи силен нервен отров новичок.

Односно, ГРУ е главната разузнавачка управа на главната команда на оружените сили на Руската Федерација, односно на руската воена разузнавачка агенција и една од трите руски шпионски агенции. Покрај неа постојат и Федерална служба за безбедност (ФСБ) и надворешна разузнавачка служба (СВР), пишува "Јутарњи лист".

Структура на ГРУ

Иако е позната како ГРУ, Агенцијата го промени името во Главната управа (ГУ) во 2010 година, а нејзиниот шеф Игор Коробов одговара на главниот штаб на Валериј Герасимов и на министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Како што се наведува, структурата на агенцијата, бројот на вработените и финансиите се државна тајна.

ГРУ има широка шпионска мрежа во странство и нејзините високо обучени специјални сили се борат во различни конфликти, меѓу кои и во Авганистан и Чеченија.

Нивниот амблем е слепиот глушец (лилјак) кој лета над Земјата.

Во последниве години оваа воена разузнавачка агенција станала мета на прозивки наводно поради својата поврзаност со руските акции во странство.

Велика Британија и Австралија ја обвинија ГРУ за спроведување на низа големи хакерски напади во последните години по налог на Кремљ - вклучувајќи го и оној во кој беше мета американската Демократска партија во текот на претседателската кампања во 2016 година.

Во мај оваа година американскиот специјален обвинител Роберт Милер обвини 12 службеници, меѓу кои и членови на ГРУ, за мешање во американските избори.

Група истражувачки новинари под името "Белингкет" го поврзаа уривањето на патничкиот авион на летот МХ17 во источна Украина 2014 година со членот на ГРУ, за кој тие наведоа дека ја "надгледувал набавката и транспортирањето на оружје".

Агенцијата исто така се поврзува со обидот за уривање на црногорската влада пред парламентарните избори во октомври 2016 година, а членовите на ГРУ се поврзуваат дека ги советуваат сириски војски и бунтовници во источна Украина.

Сергеј Скрипал Сергеј Скрипал

Ги убива ли ГРУ предавниците?

Во 2010 година, рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските специјални служби не убиваат предавници, туку дека тие се убиваат меѓусебно.

Призна дека советските сили некогаш праќале убијци за да ги средат своите противници, но истакна дека модерната Русија веќе не работи така.

- Таквите единици се укинати - кажа.

Опишувајќи го Скрипаљ како "гад", Путин повторно ги одби тврдењата дека Москва го нападнала тој поранешен двоен агент.

- Таму никој не мораше да труе никого (во Велика Британија) - изјави Путин.
Претходно оваа година, поранешниот шеф на ГРУ Фјодор Ладжигин, исто така, ги отфрли обвинувањата за својата агенција.

- Руската разузнавачка структура, во која имав чест да служам многу години ... никогаш, никогаш повторувам, не се заминава до такви подли, глупи работи - изјави Путин за руската телевизија.

Британската полиција ги обвини офицерите на ГРУ Александар Петров и Руслан Бошироваз за обид за убиство на Скрипаља и неговата ќерка Јулија.

Скрипаљ, поранешен полковник на руската воена разузнавачка служба, беше во затвор поради издавање агенти на британската разузнавачка служба МИ6. Се пресели во Британија во 2010. во рамките на размената на шпиони.

Неколку високо-позиционирани агенти ГРУ се преселиле на Запад во минатото.

Владимир Резун, кој побегнал во седумдесетите години, напишал книга, што е негова автобиографија, под псевдонимот Виктор Суворов.

Книгата е насловена како "Аквариум", што е назив на ГРУ во Москва.

- Какви видови риба приваат таму? – го праша тој својот шеф во книгата.

- Само еден вид - пирана - беше одговорот.

Виео: Собата на Путин во КГБ

Поврзани

Најнови вести

Коментари