Курц: Конфликтот меѓу Русија и Украина не смее да се решава по воен пат

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц денеска изјави дека е неопходно да се најде мирно решение за решавање на проблемот, по инцидентот во теснецот Керч.

Курц изјави дека Австрија ќе продолжи да го поддржува проектот Северен ток 2, но исто така и дека ќе ги почитува санкциите што ги наметна Русија сé додека постојат причини за тоа.

Според австриската агенција АПА, Курт ја повикал Русија да ги ослободи украинските морнари и да ги врати бродовите што ги заплени во Украина.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари