Јапонскиот цар го одржа последното новогодишно обраќање

Јапонскиот цар Акихито, кој ќе абдицира во април, го одржа своето последно новогодишно обраќање на балконот на царската палата во Токио, пред десетици илјади луѓе.

Акихито, царицата Мичико и други членови на семејството топло и отпоздравуваа на толпата од балконот на палатата во центарот на главниот град.

„На почетокот на новата година се молам за мир и среќа на луѓето од нашата земја и светот“, рече Акихито во својата последна новогодишна порака.

Принцот Нарухито и принцезата Масако, исто така присуствуваа на новогодишното обраќање.

Осумдесет и петгодишниот цар ќе абдицира на 30. април. Престолот на хризантемите ќе го наследи неговиот син Нарухито на 1. мај.

Инаку, последниот јапонски цар кој абдицирал бил Кокаку во 1817 година.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари